Dow Jones indeks oslabio je 0,78 posto, na 12.927 bodova, dok je S&P 500 skliznuo 0,84 posto, na 1.366 bodova, a Nasdaq indeks 1,00 posto, na 2.970 bodova.
Podaci o padu aktivnosti u proizvodnom i uslužnom sektoru eurozone na najnižu razinu u pet mjeseci pokazuju da se gospodarstvo tog bloka suočava s dubljom recesijom nego što se mislilo. Indeks menadžera nabave (PMI) eurozone u travnju je potonuo s 49,1 na 47,4 boda, znatno dublje nego što se očekivalo.
Zbog strahovanja od produbljivanja dužničke krize, osjetno su pale cijene dionica banaka. KBW indeks tog sektora skliznuo je 0,6 posto.
Kako nisu oduševili ni podaci o industrijskoj aktivnosti u Kini, najvećem svjetskom uvozniku sirovina, jučer su pale cijene sirovina, što je pritisnulo dionice u rudarskom sektoru. S&P indeks tog sektora skliznuo je 1,4 posto.
Među najvećim je gubitnicama, s padom cijene za 4,7 posto, jučer bila i dionica najvećeg svjetskog trgovačkog lanca Wal-Marta, nakon vijesti da se pokreće istraga zbog korupcije u njezinoj tvrtki u Meksiku.
Loše su na tržište djelovala i politička previranja u Nizozemskoj te rezultati prvog kruga predsjedničkih izbora u Francuskoj. Nizozemski premijer Mark Rutte podnio je ostavku jer se vladajuća koalicija nije dogovorila oko mjera proračunske štednje, čime se otvara put za prijevremene parlamentarne izbore.
U Francuskoj je, pak, socijalistički predsjednički kandidat Francois Hollande, kritičar štednje kao izlaza iz dužničke krize, prošao prvi krug izbora zajedno s aktualnim predsjednikom Nicolasom Sarkozyjem.
I na europskim su burzama cijene dionica jučer pale. Londonski FTSE indeks pao je 1,85 posto, na 5.665 bodova, dok je frankfurtski DAX potonuo 3,36 posto, na 6.523 boda, a pariški CAC 2,83 posto, na 3.098 bodova.