Stečajna upraviteljica navela je da je svoje tražbine prijavilo oko 1000 vjerovnika te da je potrebno utvrditi stečajnu masu, koju čini puno nekretnina, a koje, pak, treba imovinsko-pravno definirati, dodavši da je u prijašnjem razdoblju u vezi s Jadranom pokrenuto više sudskih sporova.
U siječnju ove godine dogovoreno je da će država poduprijeti izradu stečajnog plana prema kojem će se svi razlučni vjerovnici odreći prava na odvojeno namirenje, a svoje tražbine pretvoriti u dioničarske uloge te da će država svojom imovinom u Turističkom naselju Kačjak i autokampu Selce sudjelovati u povećanju temeljnog kapitala.
Ružić je kazala da se država, kao najveći vjerovnik, u vrlo kratkom roku odredila u kojem smjeru krenuti, ali da su se pojavila mnoga pravna i ekonomska pitanja za čije rješavanje treba vremena.
Istaknula je da su neka nadležna tijela već donijela odluke, poput Agencije za upravljanje državnom imovinom, koja je prihvatila smjernice za izradu stečajnog plana tako da vjerovnici potraživanja pretvore u ulog i da se razlučni vjerovnici odreknu prava na odvojeno namirenje.
Prijašnje odluke Hrvatskog fonda za privatizaciju, kojima se tražilo formiranje tri manje cjeline Jadrana i njihova prodaja, stavljene su izvan snage.
Većina se radnika dobrovoljno odrekla prava na odvojeno namirenje i to nam je bio signal da smo krenuli u dobrom smjeru, kazala je navodeći da se od 547 radnika, koji su bili i razlučni vjerovnici, njih 349 odreklo tog prava, dok 198 još nije.
Od većih vjerovnika do sada je hipoteku skinuo Grad Crikvenica, a većina ostalih načelno je potvrdila da će slijedit primjer države, tj. Ministarstva financija.
Stečaj u Jadranu pokrenut je na riječkom Trgovačkom sudu polovicom 2010. Do sada su vjerovnici prijavili oko 490 milijuna kuna tražbina, a najveći vjerovnik je država s tražbinama od oko 325 milijuna kuna.
Ružić je navela da je Jadran prošle godine pozitivno poslovao te da je prihod uložen u uređenje objekata i pripremu sezone.
Ove godine očekuju se rezultati barem na razini prošle godine, kazala je dodavši da su neki hoteli već otvoreni za prve goste.
Sada je u Jadranu 151 zaposleni, a očekuje se da će ih u sezoni biti oko 420.
(Hina) xhsup yds