Funkcionalna hrana je ona koja sadrži bioaktivne sastojke za koje je znanstveno utvrđeno da imaju povoljno djelovanje na zdravlje ljudi, rečeno je.
Direktorica Sektora za poljoprivredu, prehrambenu industriju i šumarstvo HGK Božica Marković naglasila je kako svjetsko tržište funkcionalne hrane vrijedi 30 milijardi eura.
Razvojni su potencijali funkcionalne hrane u Hrvatskoj veliki, a bit će još veći našim ulaskom u EU, kazala je napominjući kako je funkcionalna hrana poslovni izazov, jer predstavlja proizvode s većom dodanom vrijednošću u odnosu na tradicionalne prehrambene proizvode.
Načelnica u Ministarstvu poljoprivrede Edita Volar-Pantić ustvrdila je da funkcionalna hrana izaziva sve veću pozornost kupaca, industrije i znanosti.
U Hrvatskoj ne postoje zakonski propisi kojima je pojam funkcionalne hrane definiran, a niti u propisima Europske unije nije definiran navedeni pojam.
Japan je prva zemlja koja je definirala funkcionalnu hranu zakonskim propisima kao hranu koja dokazano djeluje povoljno na zdravlje ljudi i dobiva oznaku FOSHU (Foods for Specified Health Use).
Ipak, EU ima niz propisa kojima se uređuje područje funkcionalne hrane, a zasigurno je sve većem zanimanju za funkcionalnu prehranu pridonio i nutricionizam kao znanstvena disciplina 21. stoljeća, pri čemu se sve više financijskih sredstava ulaže u razvoj i proizvodnju, rečeno je.
Organizatori skupa su Hrvatska gospodarska komora, Hrvatsko društvo prehrambenih tehnologa, biotehnologa i nutricionista, Ministarstvo poljoprivrede i Sveučilište u Zagrebu.