"Naslijedili smo (...) teško stanje, pokušavamo učiniti najviše što možemo. Već smo poslali izaslanike na teren koji će se pokušati dogovoriti o primirju, kako bi oni koji su zaduženi za ponovnu uspostavu reda i za pregovore" mogli raditi, kazao je Sanogo.
Sanogo nije otkrio tko su ti izaslanici, koliko ih je ni koliko će njihova misija trajati.
Dajući izjavu u glavnom stožeru hunte u Katiju, blizu Bamaka, priznao je da je "dosad bilo napada i povlačenja snaga. No sada očekujem više iscrpnih izvješća prije nego donesem odluku" o vojnom stanju na sjeveru Malija.
Izjavu je dao nedugo pošto su islamističke skupine i pobunjeni Tuarezi ušli u Tombouctou, na sjeverozapadu, pošto su već zauzeli Kidal i Gao, na istoku zemlje.
Ti su gradovi prijestolnice triju istoimenih upravnih pokrajina koje čine oko polovice malijskog teritorija.
Pučisti su 22. ožujka, objavljujući informaciju o padu režima predsjednika Amadoua Toumanija Tourea, rekli da mu zamjeraju nestručno vođenje krize na sjeveru zemlje, nedostatak sredstava i nedovoljnu opremljenost vojnika u odnosu na pobunjenike, naoružane do zuba.
"Ono što vojska nije mogla učiniti u deset godina, ja ne mogu učiniti u deset dana", rekao je satnik Sanogo u razgovoru za američki javni radio, u nazočnosti novinarke AFP-a.
"No kažem vam: zbog toga sam ovdje i opetujem, to je moja glavna zadaća. U nju ću uložiti sve svoje napore, tražit ću od svih da pomognu kako bi se stanje popravilo i uspjet ću, obećavam", dodao je.