FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Poljski profesor pronašao rijedak portret Chopina iz Auschwitza

Autor: bcav
KRAKOW, 22. veljače 2012. (Hina/Reuters) - Portret skladatelja Frederica Chopina, koji je nekoć visio u Auschwitzu, pojavio se gotovo 70 godina poslije u domu poljskog sveučilišnog profesora.

Portret, koji je 1943. naslikao logoraš i poljski umjetnik Mieczyslaw Koscielniak, jedan je iz serije slika nastalih u sklopu kampanje kojom su nacisti željeli sakriti od očiju javnosti neljudsko ponašanje prema zatočenicima u logoru smrti u kojem je ubijen 1,5 milijun ljudi.

Vjerovalo se da su portrete Koscielniaka, koji je umro 1993., uništili njemački vojnici povlačeći se pred Crvenom armijom prije oslobođenja kampa smrti 1945.

"Svi portreti su nestali, no ovaj je preživio kao da se radi o tračku nade, osobito za logoraše", rekao je sadašnji vlasnik portreta Aleksander Skotnicki, profesor na sveučilištu Jagioellonian u Krakowu.

On je važnost slike otkrio početkom ove godine, samo nekoliko dana prije 67. obljetnice oslobođenja Auschwitza. Na opis portreta naišao je čitajući njigu o Koscielniaku, čiji su se inicijali "MK" i godina nastanka pojavili u uglu slike.

Portret je zajedno s drugim slikama visio na zidu zgrade u kojoj je zatvorski orkestar održavao probe. Soba za koncerte bila je ukrašena umjetninama, jer su zapovjednik logora i SS-ovci pozivali goste da uživaju u glazbi logoraša glazbenika.

"Oni su vrlo često dovodili goste u salu za koncerte kako bi pokazali da se prema zatočenicima ne postupa loše", rekla je Jolanta Kupiec, bivša direktorica muzeja u Auschwitzu i autorica knjige o Koscielniaku.

Portret Chopina, prikazanog u profilu razbarušene kose i oštrog nosa, izniman je jer nacisti nisu dopuštali umjetnost koja nije bila povezana s njemačkom ili austrijskom kulturom.

Stitine Koscielniakovih crteža o strašnim svakodnevnim mukama logoraša sačuvane su i izložene u muzeju, ali je postojanje Chopinova portreta bilo veliko iznenađenje.

"Nikada mi nije rekao da je naslikao Chopina. Obitelj je jedino znala da su nacisti naredili ocu da naslika njemačke skladatelje", rekao je autorov sin Adam Koscielniak.

Zatvorski orkestar vježbao je u barakama smještenim blizu poznatog natpisa "Arbeit Macht Frei" na ulazu u logor, gdje je svirao logorašima koji su ulazili u kamp ili iz njega izlazili.

Oko 1,5 milijun ljudi, većinom Židova, ubijeno je u Auschwitzu kod poljskog sela Oswiecim tijekom nacističke okupacije Poljske u Drugom svjetskom ratu.

(Hina) xbcav ybcav

An unhandled error has occurred. Reload 🗙