Istaknuo je to dekan zagrebačkog Tekstilno-tehnološkog fakulteta (TTF) Darko Ujević predstavljajući danas Program poboljšanja stanja u tekstilnoj, odjevnoj i obućarskoj industriji s projekcijom otvaranja novih radnih mjesta ( Formula 5000).
Na predstavljanju bili bili i predstavnici nekoliko domaćih vodećih tekstilnih tvrtki te bivši hrvatski predsjednik Stipe Mesić koji je dao podršku programu.
Cilj tog programa, koji je sastavio TTF u suradnji s nekoliko tekstilnih tvrtki (Varteks, Čateks, Kotka i drugi) je sačuvati postojećih pet tisuća i/ili možda i otvoriti isto toliko novih radnih mjesta u toj industriji te time zaustaviti njezin pad zabilježen u zadnjih nekoliko godina.
Program će se dostaviti u resorno ministarstvo i Vladu bez čije podrške neće biti uspješan s obzirom da je njegov temelj omogućiti domaćim tekstilcima, obućarima i kožarima da namjenski proizvode za državu i njene potrebe (od odora i tehničkog tekstila do zaštite odjeće i drugog).
Takva praksa postoji i u brojnim europskim državama poput Portugala, Njemačke, Španjolske i drugih, koje su time u općoj 'poplavi' jeftine radne snage i proizvodnje u Aziji te uvoza uspjele sačuvati svoje tekstilne i srodne industrije te radna mjesta.
Program ne traži velika ulaganja jer na TTF-u već postoji kadrovska i druga infrastruktura, poput znanstveno-istraživačkih laboratorija u koje je uloženo 3,5 milijuna eura, a slično imaju i velike domaće tvrtke koje su itetako zainteresirane za takav program, istaknuo je Ujević.
S obzirom na predviđanja da će se u hrvatskoj tekstilnoj i kožarsko-obućarskoj industriji ove godine broj radnih mjesta smanjiti za daljnjih šest tisuća, Ujević smatra i da taj program ne smije čekati 'ni dana' te da s njim treba odmah krenuti.
Na predstavljanju se čulo i da je u zadnjih 20 godina u tekstilnoj i kožarsko-obućarskoj industriji u Hrvatskoj izgubljeno između 120 i 130 tisuća radnih mjesta, jer ih je 1991. bilo oko 160 tisuća, a krajem 2011. oko 30 tisuća.