Direktor tog odjela Zoran Đuroković rekao je na konferenciji za novinare kako su, na temelju protokola o međudržavnoj suradnji, lokalna stručna tijela definirala nužno korištenje mađarskih ledolomaca na dijelu Dunava od zajedničkog interesa.
Dodao je kako su hrvatska i srbijanska strana od mjerodavnih tijela Republike Mađarske danas zatražila četiri mađarska ledolomca, koji se očekuju u subotu ili nedjelju.
S obzirom na to da se idućih desetak dana očekuje iznimno hladno vrijeme, rekao je Đuroković, "može se očekivati daljnje povećanje leda na Dunavu i potpuno prekrivanje Dunava ledom, a moguća je i pojava ledostaja na toj rijeci".
Na novinarsko pitanje što bi u najgorem scenariju značio ledostaj, Đuroković je odgovorio da bi velike količine leda na Dunavu otežale prolaz ledenih santi kroz Hrvatsku, a trenutačni vremenski uvjeti pogodni su za stvaranje ledenih barijera, primjerice kod Dalja, gdje su se i 1985. godine koristila četiri mađarska ledolomca za razbijanje leda.
Dodao je kako se procjenjuje da bi kritično područje moglo biti i kod Apatina u Srbiji pa će dva mađarska ledolomca biti u Vukovaru i razbijati led na području Dalja, a dva u Apatinu.
Ocijenio je kako se sada pokazuje koliko je bilo važno početno razbijanje leda na Dravi budući da je ta rijeka sada protočna od osječkog mosta sve do ušća.
Đuroković je istaknuo kako smo na vrijeme ispustili led u Dunav jer ga ta rijeka sada više ne bi mogla primiti. "Smatramo da ćemo s mađarskim ledolomcima uspjeti održati protočnost korita, a ako bude bilo potrebno, moguće je i korištenje minsko-eksplozivnih sredstava za razbijanje ledenih barijera", zaključio je Đuroković.
(Hina) xivuc yvkn