Ocjenjuju kako nedostaje javne rasprave o ovom i drugim bitnim pitanjima, navodeći za primjer potpisivanje pristupnog ugovora o ulasku u EU koji je "prošao uz nedostatak informacija i javne rasprave".
Traže od vlade da pokrene javnu raspravu i upozna građane s odredbama ACTA-e prije nego se nađe u poziciji da istu potpiše te ju proslijedi Saboru na ratifikaciju.
"Sve što želimo jest transparentnost pri potpisivanju ovako važnih sporazuma koji mogu utjecati na slobodu građana Hrvatske, a vlada RH kao servis tih građana to mora omogućiti", ističu u priopćenju.
Dodaju kako bi se Hrvatska, kao članica EU od 1. srpnja iduće godine, trebala naći u poziciji da i sama potpiše i ratificira ACTA-u, koja je, po njima, represivna i opasna po slobodu pojedinca.
HSP dr. Ante Starčević protivi se svim oblicima totalitarizma i diktature, ističu u priopćenju dodajući da poštuju autorska prava i intelektualno vlasništvo te da isti moraju biti zaštićeni, ali ne na način da se ograničavaju ljudska i građanska prava državljana Hrvatske što bi se, smatraju, potpisivanjem i ratificiranjem ACTA-e dogodilo.
ACTA (The Anti-Counterfeiting Trade Agreement) je međudržavni sporazum kojeg su potpisale 22 od 27 članica Europske unije u Tokiju. Sporazum, kako stoji na internetskoj stranici Europske komisije, osigurava da ljudi i dalje mogu dijeliti nepiratske materijale i informacije na internetu, a pritom ne ograničava internetske slobode, ne cenzurira i ne gasi pojedine internetske stranice.