FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Ministar: Referendum na Kosovu skupo će politički stajati Srbiju

Autor: ssai
BEOGRAD, 7. veljače 2012. (Hina) - Srbijanski ministar za Kosovo Goran Bogdanović izjavio je za beogradski ''Press'' od utorka kako održavanje referenduma u četiri općine na sjeveru Kosova, koji predstavnici tamošnjih Srba najavljuju za 14. i 15. veljače, možda neće biti skupo, ali da će to državu Srbiju politički skupo koštati.

Tiskanje 40 tisuća glasačkih listića od kojih će 1300 biti na albanskom jeziku, s pitanjem ''Prihvaćate li institucije tzv. republike Kosovo?'', koštat će 500 eura, navodi taj dnevni list te dodaje kako će to biti plaćeno iz sredstava koja stižu iz srbijanskog državnog proračuna, a da su se, po riječima predstavnika referendumskih povjerenstava u četiri općine, članovi glasačkih odbora odrekli honorara.

Bogdanović smatra kako će referendum samo štetiti interesima građana sjeverno i naročito južno od rijeke Ibar, kao i državi Srbiji koja se, po njegovim riječima, bori za ostvarenje njihovih prava.

''Referendum umanjuje naš kredibilitet i kapacitete oko pregovora s međunarodnom zajednicom. Unapred se znaju rezultati, jer svi smo mi protiv kosovskih institucija. Čemu onda sve to, osim da služi dnevnom politikanstvu. Na štetu običnih ljudi pojedinci se pokušavaju pred izbore dodvoriti centralama u Beogradu'', ističe Bogdanović

Bogdanović je kazao za ''Press'' kako je neprihvatljivo da se iz proračuna financiraju takve stvari te izrazio nevjericu da će referendum stajati samo 500 eura je, kako kaže, u općinama na sjeveru Kosova ima plakata i jumbo plakata kojima se građani pozivaju na referendum, što također stoji određeni iznos.

Među četvoricom vodećih predstavnika Srba sa sjevera Kosova jedan je iz Demokratske stranke (DS), koja je stožerna stranka aktualne vladajuće koalicije u Srbiji, dok su preostala trojica članovi srbijanskih oporbenih stranaka - jedan pripada vodećoj oporbenoj, Srpskoj naprednoj stranci, Tomislava Nikolića (SNS), a dvojica Demokratskoj stranci Srbije, bivšeg premijera Vojislava Koštunice (DSS).

Srbijanski predsjednik Boris Tadić izjavio je u krajem prosinca kako referendum može samo pridonijeti produbljivanju krize te da ne pridonosi dijalogu i donošenju ključnog rješenja za pitanje Kosova. Ukazao je kako najavljeni referendum nije u skladu s ustavom Srbije te podsjetio kako je ustav jedno od jamstava očuvanja njezina teritorijalnog integriteta. Tadić je upozorio da referendum može izazvati i međunarodnu reakciju te je istaknuo kako on ničemu bitno ne pridonosi i podsjetio da "svi u svijetu znaju" da Srbi na sjeveru Kosova ne prihvaćaju kosovske institucije.

"Taj je referendum u tome smislu više nego suvišan, a na kraju može i, na neki način, dovesti u pitanje i sigurnost naših građana koji žive južno od rijeke Ibra", ustvrdio je Tadić. Upozorio je da nikada ne treba donositi političke odluke koje ugrožavaju druge te da takve odluke "moraju biti sagledane u kontekstu interesa sviju", posebice, kako je rekao, pripadnika srpskog naroda, neovisno o tome u kojemu dijelu Kosova žive.

Rijeka Ibar, koja dijeli Kosovsku Mitrovicu na sjeverni dio većinski nastanjen Srbima i južni u kojemu pretežito žive Albanci, istodobno se smatra crtom koja simbolično razdvaja sjever Kosova, naseljen pretežito Srbima, od ostatka Kosova, gdje žive većinom Albanci.

(Hina) xdas ybr

An unhandled error has occurred. Reload 🗙