Taj minimalni invazivni zahvat u svijetu se koristi četiri godine, a cilj je kompanije Medtronic koja ju razvija da se počne koristiti i u hrvatskim bolnicama.
Predsjednik Hrvatskog društva za hipertenziju prof. Bojan Jelaković pojasnio je kako se kateterom ulazi u arteriju gdje se uništavaju simpatetički živci unutar stijenke renalne arterije koji utječu na rast krvnog tlaka. Njihovim uništenjem dolazi do trajnog pada tlaka u arteriji čime se kod pacijenata dolazi i do pada rizika od srčanog i moždanog udara za 20 posto. Bolesnik nakon zahvata, koji stoji 3000 eura ide kući i nema potrebe za njegovom hospitalizacijom.
Jelaković ističe kako je metoda pogodna za osobe s rezistentnom hipertenzijom kod kojih terapija s tri i više lijekova u šest mjeseci nije dala rezultata. Takvih je u ukupnoj populaciji osoba s visokim tlakom 12 posto, a u Hrvatskoj bi to bilo između 60 i 70 tisuća pacijenata. Namjera je stoga da se nakon farmakoekonomske analize koju treba učiniti podnese zahtjev HZZO-u za odobrenje i financiranje zahvata prvo u KBC Zagreb, a potom i u ostalim bolnicama.