Manningov odvjetnik David Coombs je na početku ročišta zatražio izuzeće istražnog suca pukovnika Paula Almanze, navodeći da je on ujedno i civilni tužitelj u ministarstvu pravosuđa koje provodi istragu protiv osnivača WikiLeaksea Juliana Assangea. Almanza, međutim, tvrdi da može ostati nepristran u tom postupku.
Na pripremnom ročištu bi se trebala donijeti odluka o tome da li će kazneni postupak protiv Manninga završiti na vojnom sudu. Tužitelji tvrde da imaju dovoljno dokaza da Manning, s 22 točke optužnice, završi na vojnom sudu. Taj 23-godišnji mladić šutke je sjedio u sudnici u Fort Meadeu, Marylandu, obučen u kamuflažnu uniformu, a na pitanje Almanze da li razumije što mu se stavlja na teret, brzo je potvrdio s "Da, gospodine".
Američka javnost je podijeljena po pitanju odgovornosti vojnika Manninga, antiratni aktivisti ga vide kao heroja koji je pomogao da se otkriju greške SAD-a u vezi sa Irakom i Afganistanom, dok je za druge izdajnik koji je pogazio vojničku prisegu.
Stručnjaci za američko vojno pravo ocjenjuju da bi predsjedavajući Almanza mogao sljedeći tjedan predložiti da slučaj Manning završi na vojnom sudu. Konačnu odluku donosi general-bojnik i zapovjednik vojnog okruga Washington Michael Linnington. On Manninga može poslati pred vojni sud, disciplinski ga kazniti ili čak i odbaciti neke od 22 točke optužnice.
Manning je do povjerljivih dokumenata došao u Bagdadu, gdje je bio niži vojni analitičar u 2. brigadi 10. Planinske postrojbe. Uhićen je u svibnju 2010., a tri mjeseca kasnije je prebačen u vojni zatvor u SAD-u.
Dok je slao vjerojatno najveću količinu povjerljivih dokumenata u američkoj povijesti, Manning je slušao i pjevušio "Telephone", pjesmu Lady Gage.