Govoreći o značaju knjige u kojoj je na 560 stranica opisan vjernički život osječke donjogradske župe, ali i druga događanja vezana za to razdoblje, nadbiskup Srakić je istaknuo kako su svećenici odlični kroničari.
Oni su svojim crkvenim zapisima dali velik doprinos sagledavanju povijesnih događaja, ali su, rekao je, opisali i navike, potrebe, običaje jedne sredine. Nadbiskup je naglasio kako je upravo iz crkvenih spomenica vidljivo i vrijeme u kojem je, za komunističke vladavine, mnogo toga vjernicima bilo zabranjivano.
O knjizi je govorio i sadašnji župnik župe Preslavnog imema Marijina, vlč. Ivan Jurić. Zahvalio je svima koji su dali svoj doprinos da izađe knjiga koja "s mnogo detalja, imena govori o posebnostima života građana Donjeg grada u Osijeku, ali i šire". Iz mnogih je svećeničkih zapisa vidljivo kako su nepredvidljivi događaji utjecali na život ljudi, pa je tako zanimljiv opis orkanskog nevremena koji je 1930. godine zadesio Osijek i okolicu i uništio cijelu ljetinu i jesensku berbu, kazao je vlč. Jurić.
Osječki gradonačelnik Krešimir Bubalo, inače Donjograđanin, izrazio je zadovoljstvo "što je na jednom mjestu toliko povijesnih detalja osvijetlilo život Osječana, ponajprije stanovnika Donjega grada". Iz povijesti uvijek možemo mnogo toga naučiti, prije svega "da se ponašamo odgovorno prema svim svojim građanima kao i prirodnim bogatstvima koje imamo," rekao je gradonačelnik Bubalo.
Priređivač knjige prof. dr. Stjepan Sršan rekao je kako uvodni dio knjige daje presjek života u gradu na Dravi krajem 17. i u 18. stoljeću te povijesne događaje koji su obilježili 20. stoljeće. Mnoge crtice koje je napisao, rekao je, nastale su na temelju crkvenih zapisa donjogradskih svećenika.