FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Skup "Regionalna suradnja - 20 godina nakon napada na Vukovar"

Autor: zdra
VUKOVAR, 8. prosinca 2011.(Hina) - U povodu 20. godišnjice napada na Vukovar, u organizaciji Centra za ljudska prava Zagreb i Documente - Centra za suočavanje s prošlošću, poslijepodne je u vukovarskom hotelu "Lav" počeo dvodnevni skup "Regionalna suradnja - 20 godina nakon napada na Vukovar".

Sudionici rasprave, članovi nevladinih udruga te društveno angažirani pojedinci iz Hrvatske, Slovenije, BiH, Crne Gore, Srbije, Makedonije i s Kosova na skupu će govoriti o društvenim i političkim aspektima rata i poslijeratne obnove Vukovara, političkim perspektivama regionalne suradnje te mogućnostima institucionalizacije RECOM-a (Regionalne međudržavne komisije za utvrđivanje činjenica o žrtvama ratova od 1991. do 2001. godine na području nekadašnje Jugoslavije).

"Sada, 20 godina nakon rata, znamo da svi zločini neće biti sudski procesuirani i zato, kao civilna inicijativa zagovaramo osnivanje RECOM-a", rekla je voditeljica Dokumente - Centra za suočavanje s prošlošću Vesna Teršelič izražavajući žaljenje što u Hrvatskoj još nema službenog popisa svih žrtava Domovinskog rata.

Podsjetila je kako je inicijativa za RECOM, na kojoj su potpisi 500 tisuća ljudi, od kojih je 20 tisuća iz Hrvatske, uručena predsjedniku Ivi Josipoviću. U vezi s institucionaliziranjem inicijative, Teršelič je rekla kako se sada čeka konstituranje Sabora i sastavljanje vlade da bi se nastavila procedura s osnutkom RECOM-a.

Kampanja "Milijun potpisa za RECOM" ove se godine vodila u Srbiji, Hrvatskoj, BiH, Sloveniji, Crnoj Gori, Makedoniji i na Kosovu.

Po mišljenju političkog analitičara s Kosova Azema Vlasija, procesu pomirenja i praštanja na području bivše Jugoslavije, koji se, kako je ocijenio, tek treba dogoditi, najviše treba pridonijeti onaj tko je stradanja i prouzročio, a to je Srbija.

"Svi oni, uključujući i one koji su lagali srpskom narodu da je agresija na Hrvatsku, BiH i Kosovo dobra za njih, nisu se promijenili iznutra, niti su promijenili politiku prema žrtvama", rekao je Vlasi, dodajući kako se nakon odlaska Slobodana Miloševića s vlasti nove srbijanske vlasti nisu dovoljno distancirale od politike koju je Milošević provodio.

Predsjednica nevladine Udruge "Žene u crnom" iz Beograda Staša Zajović misli kako je u procesu pomirenja nužno postići pravedan mir, a on, po njezinim riječima, znači uvažavanje dostojanstva žrtava te preispitivanje odgovornosti na kaznenoj, političkoj i moralnoj razini. Također je rekla da je 20. godišnjica stradanja Vukovara u Srbiji prošla u velikoj tišini i bez javnih reakcija, što, ocijenila je, zabrinjava jer pokazuje da se nisu preispitala stajališta o onome što se dogodilo ni o odgovornosti srbijanskih vlasti.

Mirko Kovačić iz udruge "Vukovarske majke" smatra kako je u procesu pomirenja na području bivše Jugoslavije nužno odati javno priznanje svakoj žrtvi te isto tako javno osuditi svakoga tko je počinio zločin ili naredio da se on počini. Nažalost, sve strane koje su počinile zločin čuvaju svoje okrivljenike, ustvrdio je Kovačić.

U ime grada Vukovara sudionike skupa pozdravio je gradonačelnik Željko Sabo, koji je rekao kako je inicijativa za osnutak RECOM-a samo dodatak traženjima vukovarskih vlasti da se kazne svi zločinci te da se otkrije istina o nestalima bez obzira na to odakle su i koje su nacionalnosti.

(Hina) xzdra yvkn

An unhandled error has occurred. Reload 🗙