"Dobili smo potvrdu da Hrvatska postaje 28. članica Unije. Ovo je povijesni trenutak, vrijeme je za slavlje....Ova vlada je najzaslužnija što Hrvatska postaje 28. članica Unije, a hrvatski jezik 24. službeni jezik EU-a", izjavila je Kosor u Novinarskom domu gdje je u društvu članova vlade i članova HDZ-a pratila plenarnu sjednicu Europskog parlamenta u Bruxellesu.
Premijerka i predsjednica HDZ-a je istaknula da se "ostvario san koji smo dugo sanjali" i podsjetila na riječi prvog hrvatskog predsjednika Franje Tuđmana da "Hrvatska mora biti u obitelji europskih država i naroda". Njemu i braniteljima, poručila je Kosor, posvećuje ovaj svečani trenutak.
Osvrnula se i na tijek pregovora i ustvrdila da je Hrvatska, s 35 poglavlja, imala najteže pregovore do sada.
"Morali smo provesti opsežne reforme, zadovoljiti čak 400 mjerila", kazala je Kosor i potvrdila da su se kao najteža pregovaračka poglavlja pokazala ona o tržišnom natjecanju, pravosuđu i poljoprivredi. Ukazala je i na činjenicu da je Hrvatska pregovarala "noseći teret nametnutog rata" i u trenutku gospodarske krize u EU-u, izrazivši zadovoljstvo, međutim, što Hrvatska u EU ulazi samostalno.
"Prva smo zemlja nakon 1982., nakon Grčke, koja samostalno ulazi u EU", rekla je Kosor.
Tijekom govora, u više je navrata oštro kritizirala medije zbog pristranosti, prozvavši posebice HRT koji je, kako je rekla, prešutio vijest da je pozvana na potpisivanje Ugovora u Bruxelles.
Na kraju govora zahvalila se pregovaračima, MVPEI-u, ministrima, te svim prethodnim vladama koje su radile na europskom projektu, zaključivši da "ovaj trenutak, u političkom smislu, pripada nama".
Ugovor će, rekla je, u Bruxellesu potpisati nalivperom, darom Svetog oca, pape Benedikta XVI., koji joj je, u trenutku blokade pregovora zbog spora sa Slovenijom, "jedini dao potporu".
Na glasovanju u Europskom parlamentu sudjelovala su 634 zastupnika. Za pristanak na pristupni ugovor glasovala su 564 eurozastupnika, suzdržanih je bilo trideset i dvoje, a protiv 38.
Preostao je još formalni pristanak Vijeća EU-a koje će u ponedjeljak dati zeleno svjetlo na Ugovor o pristupanju koji će potom biti potpisan 9. prosinca, neposredno prije početka sastanka Europskog vijeća. Europsko vijeće tada će prvi put zasjedati s 28 zemalja, od kojih će jedna, Hrvatska, imati status promatrača.
Nakon glasovanja svi su nazočni europski parlamentarci počeli pljeskati, ustali su sa svojih mjesta i okrenuli se prema galeriji na kojoj je bilo izaslanstvo Hrvatskog sabora.
Osim pristanka na pristupni ugovor, europski parlamentarci izglasali su i popratnu, neobvezujuću rezoluciju u kojoj izražavaju uvjerenost da će pozitivni rezultati reformskog procesa "ojačati potporu i povjerenje hrvatskih građana za članstvo u EU-u", te pozivaju građane da na referendumu o pristupnom ugovoru daju potporu, a zemlje članice da na vrijeme dovrše proces ratifikacije.