Svoja izvješća DIP-u su trebale predati 63 političke stranke, 15 nositelja neovisnih lista i 56 kandidata nacionalnih manjina.
Sudionici izbora su nakon isteka roka za predaju izvješća u idućih 48 sati, koji ističu u ponedjeljak, dužni objaviti izvješća na svojim internetskim stranicama ili u dnevnom tisku. Potom će DIP objaviti zbirno izvješće o kandidatima koji jesu i koji nisu predali svoja izvješća.
Očekuje se da bi DIP svoje skupno izvješće mogao objaviti u utorak.
Osim prethodnih izvješća koja DIP-u treba predati sedam dana prije održavanja izbora, izborni sudionici su u roku od 15 dana od dana objave konačnih rezultata izbora dužni dostaviti i konačna izvješća.
Zakon o financiranju političkih aktivnosti i izborne promidžbe propisuje da ukupan iznos donacija fizičke osobe jednoj političkoj stranici, nezavisnoj listi i kandidatu ne smije prelaziti iznos od 30.000 kuna u kalendarskoj godini dok ukupan iznos pravne osobe ne smije prelaziti 200.000 kuna. Ukupan iznos troškova izborne promidžbe po kandidatu, odnosno kandidacijskoj listi ne smije prelaziti iznos veći od 1,5 milijun kuna u jednoj izbornoj jedinici.
Ako je ukupan iznos primljenih donacija veći od dopuštenog iznosa, izborni sudionici dužni su iznos donacija koji prelazi dopušteni iznos vratiti uplatiteljima.
Izborni sudionici također su dužni otvoriti poseban račun za financiranje izborne promidžbe.
DIP je nedavno nadzorom posebnih računa izbornih sudionika uočio više uplata fizičkih osoba koje prelaze dopušten iznos donacije za fizičke osobe od 30.000 kuna te je utvrdio da su te oplate izvršili obrtnici.
Novim Zakonom, kojim je DIP dobio ovlast i da kontrolira financiranje izborne promidžbe propisane su i sankcije koje u slučaju najtežeg kršenja pravila o financiranju kampanje uključuju administrativnu kaznu potpunog gubitka naknade troškova izborne promidžbe i prekršajnu kaznu u iznosu do 500.000 kuna.