FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Makroekonomija: inflacija ojačala s 2,2 na 2,6 posto

Autor: neba
ZAGREB, 15. studenog 2011. (Hina) - U listopadu je inflacija u Hrvatskoj dosegnula 2,6 posto na godišnjoj razini, što je veći rast potrošačkih cijena nego što se očekivalo i najviša razina inflacije u ovoj godini.

Prema podacima DZS-a, u listopadu su cijene dobara i usluga, mjerene indeksom potrošačkih cijena, u odnosu na rujan porasle za 0,6 posto, dok su u odnosu na listopad prošle godine bile veće za 2,6 posto.

To predstavlja jačanje inflacije, s obzirom da je u rujnu iznosila 2,2 posto. Inflacija od 2,6 posto zabilježena je u ovoj godini još samo u ožujku, a to je i veći rast cijena nego što se očekivalo.

Pet makroekonomista, koji su sudjelovali u anketi Hine, procjenjivalo je da su u listopadu potrošačke cijene u prosjeku porasle za 2,1 posto na godišnjoj razini. Njihove procjene kretale su se između 2,0 i 2,3 posto.

„Posljednji podaci o kretanju potrošačkih cijena pokazuju nešto intenzivniji rast na godišnjoj razini. Zbog baznog učinka, na godišnji je rast inflacije i dalje najviše utjecao rast cijena energije i prehrambenih proizvoda, iako je intenzitet godišnjeg rasta cijena nafte oslabio u odnosu na prethodne mjesece, dok pritisak domaće potražnje na rast cijena i dalje uglavnom izostaje“, pišu analitičari Raiffeisen banke u osvrtu na izvješće DZS-a.

Isključe li se cijene energije iz ukupnog indeksa potrošačkih cijena, rast je iznosio 2 posto, a isključe li se cijene energije i prehrane, rast je iznosio tek 1 posto godišnje.

Cijene prehrane i bezalkoholnih pića porasle su u listopadu 4 posto na godišnjoj razini, što je nešto snažniji rast nego u rujnu.

Značajan doprinos rastu indeksa ostvarile su i cijene stanovanja, vode, energije, plina i drugih goriva, s rastom od 3,3 posto na godišnjoj razini, te cijene duhana, s rastom od 10,7 posto.

Cijene odjeće i obuće i dalje negativno doprinose kretanju potrošačkih cijena na godišnjoj razini, dok su na mjesečnoj razini, s porastom od 8,4 posto, najviše pridonijele njihovom rastu.

„Utjecaj rasta cijena nafte na rast indeksa potrošačkih cijena sve više slabi s približavanjem kraja godine i slabljenjem baznog učinka. Nadalje, više proizvođačke cijene u trenutnim uvjetima stagnacije ne uspijevaju se preliti na krajnjeg potrošača. Zbog toga će ovu godinu obilježiti vrlo umjerena inflacija, a prosječan rast potrošačkih cijena u 2011. vjerojatno će biti tek blago iznad 2 posto“, zaključuju analitičari Raiffeisen banke.

(Hina) xneba ysbo

An unhandled error has occurred. Reload 🗙