Obiteljska tvrtka "Radun", na čijem je čelu poduzetnik Slobodan Radun, dogovorilo se o kupnji najvećeg slovenskog proizvođača sokova s grupom Pivovarna Laško, s ambicijom da postane najveći proizvođač bezalkoholnih pića u regiji, nakon što je na natječaju predala najpovoljniju ponudu. Od Pivovarne Laško (PL), koja se zbog kreditnih obveza prema bankama nastoji riješiti dijela svog portfelja i malih dioničara, Radun je kupio Fructal za 48 milijuna eura, u što je uračunato preuzimanje 13 milijuna Fructalovih dugova. Nectar je u tom poslu odlučila financijski pratiti EBRD s kreditom do visine 35 milijuna eura, piše u utorak ljubljansko "Delo".
Povezivanje Nectra i Fructala ojačat će njihove brendove u regiji, uravnotežiti njihovu komplementarnu zemljopisnu prisutnost i stvoriti nove poslovne sinergije i marketinške strategije, ocjena je kojom se EBRD-a ravnao pri odluci o odobravanju kredita, prenosi vodeći slovenski list.
Direktor sektora za poljoprivredu u EBRD-u Gilles Mettetal izjavio je za "Delo" da se radi o pozitivnom primjeru ekonomske integracije u široj regiji te da će druge korporacije zasigurno slijediti taj primjer.
Vodeći slovenski dnevni list podsjeća da je EBRD odigrala veliku ulogu i prilikom lanjskog preuzimanja slovenske prehrambeno-prerađivačke industrije Droga Kolinska, koju je, također uz djelomično financiranje EBRD-a, lani kupila hrvatska Atlantic grupa.
Slovenski mediji navode da je vlasnik Fructala u postupku dogovaranja o preuzimanju zajamčio da neće doći do "kanibalizma" na slovenskom tržištu kad je riječ o plasmanu Nectrovih i Fructalovih proizvoda odnosno brendova, jer je njihova ponuda osim segmenta sokova komplementarna. Tako, primjerice, Fructal u svom sadašnjem asortimanu nema proizvode od rajčica koje proizvodi Nectar, a Nectar ne proizvodi voćne kašice s kojima je Fructal već afirmiran na regionalnom tržištu.
Vlasnik i direktor Nectara Radun računa da će mu se uložena sredstva u Fructal vratiti za oko pet godina.
Za Pivovarnu Laško (PL) je kao konzultant u postupku prodaje Fructala sudjelovala banka UniCredit. Na natječaj je prispjelo deset neobvezujućih i pet obvezujućih ponuda, od kojih je ona tvrtke Nectar odabrana kao najbolja.