Po riječima Nikole Maka, predsjednika Savjeta za nacionalne manjine Republike Hrvatske, koji je i otvorio skup, njemačka i austrijska nacionalna manjima u Hrvatskoj jedina je manjina koja organizira znanstvene skupove, po čemu je jedinstven u manjinskom životu Hrvatske.
Na skupu sudjeluje 30-ak istaknutih hrvatskih znanstvenika, ponajprije povjesničara koji "osvjetljuju utjecaj njemačke i austrijske zajednice na razvoj hrvatske kulture u povijesti, ali i danas", istaknuo je Vladimir Ham, tajnik Njemačke zajednice - Zemaljske udruge podunavskih Švaba u Hrvatskoj.
Upravo nam je i cilj, kazao je, da se "ne predstavljamo sami, već da o utjecaju kulturnih i gospodarskih čimbenika na ovim prostorima koje su ostavili pripadnici njemačke i austrijske nacionalne zajednice, govore hrvatski povjesničari", kazao je Ham. Dodao je kako je večerašnji dio znanstvenog skupa bio posvećen najviše poznatim Osječanima u povijesti koji su ostavili trag i u današnjem izgledu i kulturi grada.
Dr. sc. Zlata Živaković-Kerže je, među inima, govorila o ulozi arhitekata Franza Langenberga i Richarda Jordana u izgradnji osječke župne crkve sv. Petra i Pavla, današnje konkatedrale.
Izvršna direktorica Njemačke zajednice - Zamaljske udruge podunavskih Švaba u Hrvatskoj Renata Trischler predstavila je novi Godišnjak te zajednice, u kojem su radovi s prošlogodišnjega znanstvenog skupa.