Akademik Stjepan Damjanović je na tribini u Matici hrvatskoj, na kojoj je zbornik predstavljen, pitanje očuvanja hrvatskoga identiteta u Europskoj uniji prokomentirao kao Adamov izbor žene. Ako nam je EU jedina mogućnost, onda nema druge nego da postupimo kao i Adam kad mu je Bog rekao: evo ti Eva, pa ti biraj ženu, rekao je Damjanović.
Ocijenio je kako je jezik jedno od područja sigurnoga utočišta identiteta te dodao kako su neki u povijesti, poput hrvatskoga popa Martinca, jezik poistovjećivali s narodom.
Dramaturginja Sanja Nikčević smatra kako negativistički odnos prema identitetu nije samo hrvatska posebnost nego i trend u cijelom svijetu. Sami moramo raditi na očuvanju svoga identiteta, rekla je podsjetivši kako se primjerice u hrvatskoj kulturi motiv Zrinskih i Frankopana javljao uvijek kad nam je identitet bio ugrožen od državnih zajednica koje su nastojale poništiti hrvatski identitet.
Tajnik Matice hrvatske Zorislav Lukić smatra kako bi se identitet bolje mogao zaštiti kad bi zajedno nacionalne ustanove kao što su Matica hrvatska, HAZU i sva hrvatska sveučilišta zajednički pokrenuli vlastitu televiziju. „U očuvanju hrvatskoga identiteta važnu ulogu imaju i Hrvati izvan Hrvatske,“ rekao je dodavši kako samo od njihovih doznaka u Hrvatsku pristiže 8,5 milijarda kuna.
Raspravu o hrvatskom identitetu vodio je profesor Fakulteta za političke znanosti Božo Skoko.
Zbornik radova sa znanstvenoga skupa održana 7. i 8. svibnja 2009. u Zagrebu „Hrvatski identitet“ (341 str.) sadrži radove 18 izlagača, među kojima i radove Josipa Bratulića, Slavena Letice, Ljubomira Antića, Bože Skoke, Tončija Matulića, Ranka Matasovića, Mladena Klemenčića, Sanje Nikčević, Davorina Rudolfa, Frane Prcele, Vladimira Petera Gosa i Tomislava Šole.
Zbornik su uredili Zorislav Lukić i Božo Skoko.