"Važno je da ljudi budu svjesni te veze između nesanice i srčanog udara i razgovaraju sa svojim liječnikom ukoliko imaju simptome", poručuju autori istraživanja.
"Problemi spavanja uobičajeni su i relativno ih se lako liječi", kaže voditelj istraživanja Lars Erijk Laugsand sa norveškog sveučilišta u Trondheimu. Rezultati su objavljeni u časopisu američkog udruženja za bolesti srca Circulation.
Tim je proučio odgovore 52 tisuće odraslih Norvežana koji su sudjelovali u nacionalnom istraživanju simptoma nesanice u razdoblju od 1995. do 1997. godine. Nakon toga istraživači su izdvojili 2368 osoba koje su tijekom sljedećih 11 godina pretrpjele prvi srčani udar.
Nakon uzimanja u obzir faktora poput dobi, spola, bračnog statusa, stupnja obrazovanja, krvnog tlaka, kolesterola, šećerne bolesti, težine, tjelovježbe, smjenskog rada, depresije i anksioznosti, istraživači su utvrdili da je najveći skok rizika zabilježen među onima s najvećim problemima u spavanju.
Uspoređujući skupine koje nisu imale problema sa spavanjem s onima koje su se žalile na gotovo svakodnevnu nesanicu utvtrdili su da je rizik 45 posto veći u skupini koja pati od teških nesanica.
Skupina koja je kazala da može zaspati, ali ne spava cijelu noć imala je 30 posto veći rizik od srčanog udara, a kod onih koji su kazali kako se bude s osjećajem da se nisu naspavali rizik je bio 27 posto veći.
Slične veze nesanice i bolesti kardiovaskularnog sustava već su pokazala neka ranija istraživanja u SAD-u.