Birači u toj državi na zapadu Afrike izlaze idući utorak na druge predsjedničke izbore od završetka 14-godišnjih borbi u kojima je poginulo više od 200.000 ljudi i koje su uništile infrastrukturu te zemlje.
U glavnom gradu Monroviji mnogobrojni Liberijci oduševljeno su dočekali vijest odbora za dodjelu Nobelove nagrade, dok su politički suparnici ljuti.
"Tijekom građanskog rata naša zemlja imala je imidž zemlje u ratu u kojoj vlada kanibalizam i kršenje ljudskih prava", rekao je 55-godišnji inženjer Cornelius Sarplah. "Otkako je ona na vlasti, promijenila je tu sliku i pokazala da smo miroljubiv narod", dodao je.
S njime se ne slaže Christiana Nyepan, 48-godišnja učiteljica i pristaša oporbene stranke CDC.
"Nije uspostavila mir u Liberiji i poboljšala položaj žena. Da jest, ne bi se diljem zemlje događala silovanja", dodala je ističući zabrinutost mnogobrojnih Liberijaca stanjem sigurnosti u zemlji.
Johnson-Sirleaf je rekla da je Nobelova nagrada priznanje dugogodišnjim naporima njezina naroda na postizanju mira, pravde i razvoja od građanskog rata u Liberiji.
"Vjerujem da smo mi, Gbowee i ja, dobili ovo u ime liberijskog naroda i zasluge pripadaju liberijskom narodu", rekla je Johnson-Sirleaf koja ovogodišnjeg Nobela za mir dijeli s liberijskom i jemenskom mirovnom aktivisticom Leymah Gbowee i Tawakul Karman.
Liberijska predsjednica će se na predsjedničkim izborima nadmetati s čelnikom liberijske oporbe Winstonom Tubmanom i bivšim pobunjeničkim vođom Princeom Johnsonom.
Liberijsko izborno povjerenstvo objavilo je da će se izbori odvijati prema ranijem rasporedu, unatoč dodjeli Nobelove nagrade Johnson-Sirleaf.