FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Šeks: Kosor nije znala za optužnice iz Srbije (duža)

Autor: tdel
ZAGREB, 4. listopada 2011. (Hina) - Potpredsjednik Hrvatskog sabora Vladimir Šeks rekao je na današnjoj konferenciji za novinare da je predsjednica hrvatske Vlade Jadranka Kosor za optužnice Vojnog tužiteljstva JNA protiv 44 hrvatska državljanina doznala iz medija 21. rujna 2011.

Neistinitim je stoga nazvao izjave nekih političara da je premijerka Kosor ranije znala za te optužnice te da se one koriste u predizborne svrhe.

"To su neistine i spekulacije", kazao je Šeks tijekom jednosatne konferencije za novinare.

Podsjetio je da je bivši ministar unutarnjih poslova Ivan Vekić u osječkom Općinskom sudu 20. rujna 2011. preuzeo optužnicu iz Srbije te je dan poslije na konferenciji za novinare rekao da ju je preuzeo.

"Tek tada predsjednica Vlade saznaje da su te optužnice stigle iz Beograda u hrvatsko Ministarstvo pravosuđa, da su iz njega poslane u osječki Općinski sud te da je taj sud pozvao na preuzimanje optužnica", kazao je Šeks.

Ključnim smatra zašto hrvatsko Ministarstvo pravosuđa nije informiralo premijerku Kosor da su optužnice 10. kolovoza 2011. došle u to ministarstvo iz srbijanskog Ministarstva pravde, a 14. rujna otišle na osječki Općinski sud.

Na novinarsko pitanje o izjavama potpredsjednika SDSS-a Milorada Pupovca vezano za te optužnice, Šeks je rekao da su njegove izjave krajnje neistinite pogotovo da je postignut neki sporazum između srpske ministrice pravde Snežane Malović i hrvatskog ministra pravosuđa Dražena Bošnjakovića o tom pitanju. "Nikakav sporazum o rješavanju tih pitanja nije postignut", naglasio je.

Šeks nije želio komentirati trebaju li kakve sankcije uslijediti u Ministarstvu pravosuđa zbog propusta vezanih uz optužnice.

Na upit je li ministar Bošnjaković znao za te optužnice kad se u Osijeku 20. rujna sastao s Vekićem, Šeks je potvrdio da je Bošnjaković bez znanja premijerke Kosor otišao u Osijek s namjerom da smiri Vekića da, kako je rekao, od strane Vekića i njegove straže ne bi bilo nekih kravala.

Smatra da Bošnjakovića treba pitati kada je saznao za te optužnice. Drži da je sigurno saznao kada je krenuo u Osijek obavijestiti i smirivati Vekića.

Upitan koja je svrha donošenja zakona o ništetnosti akata i odluka bivše JNA, SFRJ i Republike Srbije i njihovih pravosudnih tijela vezanih uz Domovinski rat, Šeks je kazao kako je Srbija krenula u jednu vrstu pravosudne agresije što je kulminiralo pokušajem uručivanja optužnica Vojnog tužiteljstva JNA od 10. kolovoza 1992. godine protiv 44 hrvatska branitelja.

"Nisam ja tu bitan niti važan", kazao je Šeks dodavši da su uz njega, Ivana Vekića, Branimira Glavaša i Tomislava Merčepa svi ostali hrvatski branitelji.

"Trebalo je Vukovar kao simbol hrvatske obrane staviti u kontekst izvršenja genocida. Da su vukovarski branitelji odgovorni za izvršenje genocida", kazao je.

Ocijenio je i da je svrha tih optužnica izazvati uznemirenost među vukovarskim braniteljima. Šeks je neosnovanim ocijenio i prigovore da je taj zakon beskoristan i da se njime ništa ne rješava. Smatra da bi donošenjem tog zakona Hrvatska zajedno s drugim državama s područja bivše Jugoslavije trebala izvršiti pritisak na Srbiju da povuče dio zakona o organizaciji i nadležnosti državnih organa u postupku za ratne zločine iz 2003. Također, i EU bi trebala, dodao je, izvršiti određeni pritisak na Srbiju jer ni ona ne može biti ravnodušna na činjenicu da jedna zemlja u Europi, koja želi biti član EU, prisvaja prerogative koje nema niti jedna članica EU.

Potpredsjednik Sabora kazao je i da će taj zakon biti donešen i zbog toga što srbijansko tužiteljstvo za ratne zločine u ovom slučaju nije ispoštovalo sporazum s DORH-om. Po tom dogovoru, rekao je Šeks, trebao je dati izjavu DORH-u, i ako bi DORH smatrao da ima osnove pokrenuti kazneni postupak protiv njega, onda bi ga pokrenuo.

Šeks je kazao da je prijašnjim podizanjem tjeralica Srbija zloupotrebljavala Interpol te da protiv njega nije izdana nikakva, pa niti Interpolova tjeralica.

(Hina) xtdel yaz

An unhandled error has occurred. Reload 🗙