"Iznimna otkrića zahtjevaju izuzetne dokaze, a ova tvrdnja je upravo takva", rekao je poznati kozmolog i astrofizičar Martin Rees.
Međunarodni tim znanstvenika objavio je u četvrtak da je zabilježio subatomsku česticu koja putuje brzinom većom od brzine svjetlosti, što bi moglo predstavljati izazov jednom od temeljnih fizikalnih zakona.
Glasnogovornik tima Antonio Ereditato, koji radi u centru za fiziku čestica CERN na granici Francuske i Švicarske, rekao je da su tijekom trogodišnjeg pokusa mjerenja pokazala da je snop neutrina ispaljen iz Ženeve stigao do 730 km udaljenog Gran Sassa u Italiji 60 nanosekunda brže od svjetlosti.
"Još je prerano to komentirati", rekao je profesor Stephen Hawking, jedan od najpoznatijih svjetskih fizičara.
"Potrebni su daljnji eksperimenti i dokazi", dodala je profesorica Jenny Thomas koja se bavi neutrinima u laboratoriju Fermilab kod Chicaga. "Utjecaj ovoga otkrića, ako se pokaže točnim, bit će golem", istaknula je.
Profesor Geoffrey Hall s Imperial Collegea u Londonu, koji je surađivao s CERN-om, kaže da su rezultati fundamentalni i da "dovode u pitanje samu bit naše znanstvene kulture".
Direktor istraživanja u CERN-u Sergio Bertolucci izjavio je da bi otkriće, ako se potvrdi ispravnim, "moglo promijeniti naša stajališta o fizici". Najmanje dva laboratorija najavila su pokuse u bliskoj budućnosti.
Bude li potvrđeno, to će otkriće potkopati ključan element Opće teorije relativnosti Alberta Einsteina iz 1905., koji kaže da ništa u svemiru ne može putovati brže od svjetlosti.
Neočekivani rezultati zabilježeni su u sklopu projekta OPERA, koji su zajedno proveli CERN i Laboratorij Gran Sasso u središnjoj Italiji.
Tijekom trogodišnjeg pokusa ukupno je 15 tisuća snopova neutrina - sićušnih subatomskih čestica sličnih elektronima ali bez električnog naboja - ispaljeno iz CERN-a prema Gran Sassu gdje ih je uhvatio poseban detektor.
Svjetlosti bi za tu udaljenost trebalo oko 2,4 tisućinke sekunde, ali neutrinima je trebalo oko 60 nanosekunda manje.