"Hrvatski poljoprivrednici moći će računati na kompletnu financijsku omotnicu od 373 milijuna eura, a to je, kada se podijeli s brojem hektara, iznos od 380 eura po hektaru", rekao je ministar Čobanković gostujući u središnjem Dnevniku HTV-a.
Iz njegova objašnjenja strukture toga iznosa, proizlazi da 45 posto dolazi iz EU, a ostatak će se moći dopuniti iz nacionalnog proračuna.
Čobanković je rekao da ćemo, osim 25 posto sredstava koje dobivamo direktno iz 1. stupa (pomoć iz EU u izravnom plaćanju), u prve tri godine imati mogućnost prelokacije 20 posto sredstava iz EU mjera ruralnog razvoja (2. stup) u prvi stup. Ističe da će Hrvatska biti prva zemlja koja će već od prve godine dobiti mogućnost dopune (do punog iznosa) tih sredstava iz nacionalnog proračuna. Pritom je napomenuo da su zemlje koje su 2004. bile pristupnice, maksimalno dolazile do 70 posto "financijske omotnice".
Zaslužnom za povoljnije uvjete za Hrvatsku smatra dosadašnju hrvatsku politiku poticaja, "zahvaljujući kojoj se u pregovorima moglo osigurati ovako dobre poticaje za naše proizvođače".
Upitan zašto RH u evidenciji EU-a ima upisano samo milijun hektara poljopriovrednih površina, unatoč tomu što neki stručnjaci upozoravaju da su naše startne površine čak tri milijuna hektara, ministar je odgovorio da na temelju evidencije i snimanja "naše površine koje se koriste iznose oko milijun i 93 tisuće hektara".
Govoreći o zahtjevu Kukuruku koalicije da bi poticaje trebalo davati na temelju proizvedenog, a ne na temelju površine koju seljak posjeduje, Čobanković ističe da Hrvatska mora slijediti zajedničku poljoprivrednu politiku EU koja govori o poticajima po gospodarstvu. "Ne može Hrvatska imati poseban sustav poticaja jer sredstva za poticaje dolaze iz EU", zaključio je Čobanković.
Upitan pak hoće li se ulaskom u EU izmijeniti dosadašnja negativna vanjskotrgovinska razmjena prehrambenih proizvoda, ministar ističe da ni sada ne stojimo toliko loše.
"Uvozimo hrane za 2 milijarde i 200 milijuna dolara, a izvozimo za milijardu i 400 milijuna, ali kada se tomu doda izvoz hrane u turizmu, imamo oko 500 milijuna suficita", kaže Čobanković.
Vezano uz prodaju poljoprivrednog zemljišta strancima, ministar tvrdi da i tu jako dobro stojimo, da smo dobili 7 godina prijelaznog razdoblja, tijekom kojih stranci neće moći kupovati zemljište, s mogućnošću produljenja za još 3 godine, ovisno o uvjetima.