Na središnjem gradskom trgu na te je dane podsjetio tadašnji predsjednik općine Križevci Stjepan Palijan.
Nazočnim građanima obratili su se i gradonačelnik Branko Hrg koji je govorio o prenamjeni bivše vojarne u civilne svrhe; za izgradnju doma za stare i nemoćne i dječjeg vrtića, te izaslanik predsjednika RH, brigadni general Frane Tomičić.
Križevčani su među prvima u Hrvatskoj osvojili vojne objekte, vojarnu i veliko skladište streljiva u Širokom Brezju, a tamošnji branitelji dali su značajan doprinos u ratu na zapadnoslavonskom bojištu te oslobodilačkim akcijama Bljesak i Oluja. U Domovinskom ratu sudjelovalo je više od dvije tisuće Križevčana, a poginulo je 37 branitelja iz križevačkog kraja.
Izaslanstva su danas položila vijence na spomen obilježja u Parku branitelja i Perivoju ratnika, a u prostorima Udruga Domovinskog rata izložene su fotografije o križevačkim ratnim postrojbama.
Misu zahvalnicu u župnoj crkvi svete Ane služio je župnik. Stjepan Soviček.
U sklopu proslave predstavljena je knjiga „Križevačke ratne postrojbe u Domovinskom ratu“ sedmorice autora i sudionika Božidara Štubelja, Željka Topolovca, Mate Babića, Vlade Kolića, Đure Škvorca, Antuna Radmanića i Steve Mladenovića koja je tiskana u nakladi od tisuću primjeraka. Održan je i okrugli stol i položeni vijenci na spomen obilježje kod Šumarije u spomen na prve poginule branitelje Miljenka Klobučara i Marija Jembreka.
Proslavu 20. obljetnice oslobađanja vojnih objekata i osnivanja križevačkih ratnih postrojba organizirali su Grad Križevci i tamošnje udruge proistekle iz Domovinskog rata.