Na stropu najveće muzejske sobe od srijede pažnju posjetitelja privlači kostur 13 metara dugačke ženke Velikog kita (Balaenoptera physalus), vrste koja vrlo rijetko ulazi u Jadransko more.
Prirodoslovni muzej u Ljubljani ove godine slavi 190. godišnjicu osnutka, a kostur najveće životinje koja je ikad pronađena na području Slovenije njegovi će posjetitelji moći gledati godinu dana. Nakon toga muzej će biti premješten u nove prostorije koji se još grade, pa će i kit biti smješten u veću sobu od one koja mu je pripada na staroj skučenoj lokaciji.
Lešina mladog kita u stanju raspadanja, čija se težina procjenjivala na desetak tona, predstavljala je krajem 2003. godine, kada je pronađena, pravi mali ekološki problem u slovenskom akvatoriju. Čak četiri ministarstva bavila su se pitanjem kako ga riješiti. Na kraju je tijelo kita bilo umotano u veliku mrežu i potopljeno nekoliko stotina metara ispred obale kako bi došlo do njegova prirodnog raspadanja.
Ovoga proljeća kostur kita izvađen je iz mora, očišćen u bazenu, a oko 300 kostiju rastavljeno je i ispolirano. Nakon toga kosti su prevezene u Ljubljanu i sastavljene metalnim spojkama. Tako je lešina kita, mlade ženke čija se starost procjenjivala na 10 do 15 godina, a koja je isprva zadavala neprilike državnim vlastima, na kraju postala najatraktivniji eksponat Prirodoslovnog muzeja u Ljubljani, koji godišnje privuče tridesetak tisuća posjetitelja.
(Hina) xfl ydj