Prema talijanskim dužnosnicima, Lou Jiwei, predsjednik China Investment Corp. (CIC) jednog od najvećih državnih investicijskih fondova u svijetu, prošloga je tjedna u Rim doveo izaslanstvo na razgovore s ministrom financija Giuliom Tremontijem i talijanskom državnom depozitarnom i kreditnom agencijom - Cassa Depositi e Prestiti, koja je osnovala talijanski Strateški investicijski fond otvoren stranim ulagačima.
Talijanski dužnosnici bili su prije dva tjedna u Pekingu kako bi upoznali CIC i Državnu upravu za strane valute, koja upravlja većinom od kineskih 3.200 milijardi dolara deviznih rezervi. Vittorio Grilli, voditelj talijanske riznice, posjetio je kineske ulagače u Pekingu u kolovozu. Talijanski dužnosnici kazali su da bi se daljnji pregovori trebali održati uskoro.
Mogućnost kineskih ulaganja dolazi u ključnom trenutku za Italiju, dok tržište traži sve više prinose za kupnju talijanskog javnog duga, koji bi po projekcijama mogao doseći do 120 posto BDP-a u ovoj godini, što je drugi najgori omjer u eurozoni nakon Grčke.
Ministar Tremonti u prošlosti je opširno pisao o svom strahu od kineske "obrnute kolonizacije" Europe. No, potaknut je da traži nove alternative dok Europa oklijeva oko jačanja svog fonda za sanacije a Europska središnja banka upozorava da njezin mjesec dana star program otkupa obveznica ne može trajati neodređeno vrijeme. Problem refinanciranja Italije odražava činjenica da je njezina riznica u srijedu prodala 11,5 miljardi eura kratkoročnih zapisa s visokim prinosima, ističe Financial Times.
Europski analitičari su oprezni oko ishoda talijansko-kineskih razgovora. Unatoč izrazima povjerenja Pekinga u bonitet zemalja poput Grčke i Portugala, analitičari kažu je da kineska kupnja perifernog europskog duga relativno mala.
Koliko je od talijaskog duga od 1.900 milijardi eura već u posjedu Kine je nejasno, iako je jedan talijanski dužnosnik rekao za FT da Peking ima oko 4 posto.
Dužnička kriza Italije prisilila je vladu da razmotri moguću prodaju strateškog udjela u tvrtkama kao što su talijanska elektroprivreda Enel i multinacionalna naftna kompanija Eni.
Cassa Depositi e Prestiti osnovala je neformalni "klub dugoročnih investitora", zajedno sa srodnim institucijama u Francuskoj i Njemačkoj. U srpnju je pokrenula Strateški investicijski fond s ulaganjem od 4 milijarde eura i planiranim proširenjem na 7 milijardi eura, uz sudjelovanje drugih izvora, uključujući i strane institucionalne investitore.