Priopćenje objavljeno na internetskim stranicama ministarstva okončalo je tjedne neizvjesnosti kada će Peking službeno priznati ustaničke snage koje su nadjačale pristaše Moamera Gadafija i preuzele vlast u Libiji.
Kina je uz Rusiju bila jedna od nekoliko utjecajnih zemalja koje nisu priznavale ustanike, a odnosi Pekinga s novom libijskom vlašću postali su još zategnutiji nakon otkrića da su kineski proizvođači oružja u državnom vlasništvu razgovarali s predstavnicima Gadafijeva režima o prodaji oružja.
Glasnogovornik ministarstva vanjskih poslova Ma Zhaoxu je sve probleme pokušao ostaviti u prošlosti objavljujući vijest o kineskom priznanju NTC-a.
"Kina priznaje Prijelazno vijeće kao vlast i predstavnika libijskog naroda i spremna je njim raditi kako bi promicali stabilnu tranziciju i razvoj kinesko-libijskih odnosa", rekao je Ma. "Nadamo se da će razni ugovori i sporazumi potpisani između Kine i Libije ostati na snazi i biti savjesno provedeni", rekao je Ma.
U kineskom priopćenju navodi se da je neimenovani čelnik libijskih ustanika izrazio zadovoljstvo kineskim priznanjem NTC-a i obećao da će poštivati prošle ugovore i sporazume te pozdravio kinesko sudjelovanje Kine u obnovi Libije.
Prošlog je tjedna kinesko ministarstvo vanjskih poslova priznalo da su kineske tvrtke koje proizvode oružje razgovarale s predstavnicima Gadafijevih vlasti u srpnju o prodaji oružja, ali je reklo da su pregovori održani iza leđa Pekinga i da nikada nisu rezultirali isporukama oružja.