U Parizu, gdje je održano više komemorativnih skupova, francuski prijatelji Amerike otkrili su privremenu devetokatnu repliku srušenih nebodera WTO-a na kojima su ispisana imena žrtava. Oko 150 ljudi okupilo se na svečanom skupu u Madridu tijekom kojega su zasadili deset stabala hrasta u parku Huana Carlosa, u nazočnosti princa Felipea i njegove supruge Letizije.
U rimskim zračnim lukama Fiumicino i Ciampino počast žrtvama je odana minutom šutnje u vrijeme napada na prvi neboder Svjetskog trgovinskog centra. Gradonačelnik Rima Gianni Alemanno i američki veleposlanik u Italiji David Thorne sudjelovali su zajedno na misi, a zatim su položili vijenac kod spomenika posvećenog žrtvama napada u New Yorku i Washingtonu. Obljetnica je slično obilježena i u drugim talijanskim gradovima, napose u Milanu i Bologni.
Glavni tajnik NATO-a Anders Fogh Rasmussen rekao je u nedjelju u Bruxellesu, obilježavajući obljetnicu 11. rujna, da nakon "duge zime" čiji su početak obilježili ti napadi, dolazi "arapsko proljeće" koje najavljuje "novo vrijeme nade". "Napadi 11. rujna bili su početak duge zime u svjetskoj povijesti. No događaji na Bliskom istoku vratili su nam vjeru da se želja za slobodom, koliko god se nastojala ugušiti, ne može uništiti: araspko proljeće je novo vrijeme nade za sve nas", rekao je glavni tajnik Sjevernoatlantskog saveza.
Mađarski premijer Viktor Orban rekao je da suosjeća s obiteljima žrtava i s američkim narodom, u pismu američkom predsjedniku Baracku Obami, ističući da se u borbi s terorizmom i ekstremizmom međunarodna zajednica i ubuduće može oslanjati na Mađarsku.
U Jeruzalemu je izraelski premijer Benjamin Netanyahu izjavio u nedjelju da je terorizam, deset godina nakon napada na SAD 11. rujna, i dalje prijetnja u borbi protiv koje se svijet mora ujediniti. "Danas se obilježava deset godina od strašnog terorističkog napada u kojemu su 3.000 nedužnih civila iz raznih država ubijene u New Yorku i u Washingtonu", rekao je Netanyahu na tjednoj sjednici vlade, po priopćenju iz njegova ureda. Terorizam "prijeti samoj opstojnosti izraelske države iz radikalnih režima kao što je iranski, a na meti su svi, stabilnost Bliskog istoka, sigurnost Izraela, sigurnost Europe i SAD-a, ali i Rusije", upozorio je Netanyahu.
Organizacija za islamsku suradnju (OIC) pozvala je u nedjelju na uklanjanje dubokih uzroka sukoba kako bi se iskorijenio ekstremizam, u prigodi 10. obljetnice napada. OIC je "važan partner međunarodne zajednice u borbi s terorizmom", ističe ta organizacija u priopćenju. Ta borba "zahtijeva svestran pristup, ne samo vojni, kako bi se zajamčio mir" uklanjanjem "dubokih uzroka sukoba" u svijetu, dodaje OIC.
Zvonjavom crkvenih zvona u katoličkim i protestantskim crkvama u Bratislavi, slovačkoj prijestolnici, u nedjelju u 14.25 sati obilježen je spomen za žrtve tragedije 11. rujna. "To je izraz solidarnosti sa žrtvama ove tragedije i njihovim obiteljima. Ujedno, spominjemo se žrtava drugih terorističkih napada u drugim zemljama, pa i najnovijeg koji se ljetos dogodio u Norveškoj", rekao je Jozef Halko, glasnogovornik katoličke nadbiskupije u Bratislavi, a prenijela je agencija TASR.
Sveti Otac Benedikt XVI. molio se za žrtve napada na New York i Washington i za njihove najmilije, a svijet je pozvao da se suprotstavi onome što je nazvao "izazovom za mržnju". Papa je pozvao svjetske čelnike i sve ljude dobre volje da ne prihvaćaju nasilje kao rješenje problema i da djeluju u društvu vodeći se načelima solidarnosti, pravde i mira.
No čula su se i drukčija mišljenja o 11. rujnu. Iranski predsjednik Mahmud Ahmadinedžad opetovao je u nedjelju da su napadi 11. rujna bili za Zapad "izlika" za napad na Irak i Afganistan. "11. rujna je bio igra čija je zadaća bila utjecati na emocije čovječanstva i pronaći izliku za napad na muslimanska područja i osvajanje Iraka i Afganistana, uz ubijanje milijuna nedužnih ljudi", rekao je Ahmadinedžad u govoru pred skupom vjerskih čelnika, objavljenom na internetskoj stranici iranskog predsjedništva.
U Tokiju se oko komada metala iz srušenih nebodera okupila rodbina 23 japanska bankara koji su poginuli u New Yorku.
Pakistan, gde se vođa Al Kaide Osama bin Laden godinama skrivao nakon terorističkih napada na SAD 11. rujna 2001., odao je danas počast žrtvama, ističući da je i sam bio meta terorizma. Ti strašni događaji uvukli su ovu zemlju u desetljeće borbi i nereda u kojima je, kažu vlasti u Islamabadu, poginulo 35.000 ljudi. Međutim, pristaše Islamske političke stranke održali su protuameričke prosvjede noseći transparente na kojima su podsjetili na teorije urote.
U povodu desete obljetnice napada na SAD, američko veleposlanstvo u Zagrebu organiziralo je komemorativni skup kome su nazočili najviši hrvatski dužnosnici, političari, pripadnici oružanih snaga SAD-a i Hrvatske te diplomatski zbor.
U svojim izjavama hrvatski predsjednik Ivo Josipović, premijerka Jadranka Kosor i američki veleposlanik James Foley podsjetili su što je na području borbe protiv terorizma učinjeno u ovih deset godina i istaknuli da je Hrvatska privržena borbi protiv terorizma kao aktivna članica antiterorističke koalicije, dodajući da građani Hrvatske iskreno suosjećaju sa žrtvama napada u SAD.