U New Yorku će uz pojačane mjere sigurnosti predsjednik Barack Obama tijekom jutra sa svojim predhodnikom Georgeom W. Bushom nazočiti svečanosti u počast 3.000 ubijenih u napadima.
Svečanost će se kao i svake godine odvijati blizu mjesta na trgu na Nultoj točci gdje se gradi spomen obilježje veličine tri hektara, posvećeno svim poginulima na taj dan u New Yorku, Pentagonu i u Pennsylvaniji u nazočnosti obitelji i prvi puta nakon što je šefa al-Kaide Osamu bin Ladena američki specijalni vod ubio 2. svibnja ove godine.
Imena poginulih će biti pročitana a minutama šutnje bit će obilježena vremena kada su dva zrakoplova udarila u tornjeve blizance Svjetskog trgovačkog centra 2001. u New Yorku te kad su pali, kao i točno vrijeme napada na Pentagon u Washingtonu i pada zrakoplov u Shanksvilleu u Pennsylvaniji.
Obama će zatim otići u Shanksville i Pentagon, a zatim na koncert u Kennedy Center u Washingtonu.
Još je nekoliko svečanosti predviđeno u New Yorku, među kojima i u katedrali St. Patrick za 343 vatrogasca poginula tog dana i jedna na US Openu.
Molitve, skupovi i koncerti počeli su već u subotu uz svečanost u Shanksvilleu u nazočnosti dvojice bivših predsjednika Georgea W. Busha i Billa Clintona.
U nedjelju će uz brojne komemoracije zemlja na jedan dan zaboraviti duboke političke podijeljenosti, gospodarsku krizu i nezaposlenost višu od 9 posto.
Diljem planeta su ogranizirane svečnosti obilježavanja terorističkih napada.
Na Novom Zelandu igrači i gledatelji utakmice Irska-Sjedinjene Države za Svjetski kup u rugbyju odali su počast žrtavama minutom šutnje na stadionu u New Plymouthu.
Veleposlanik Sjedinjenih Država na Novom Zelandu David Huebner je posebice odao počast Marku Binghamu i Jeremyju Glicku, dvojici ragbijaša koji su sudjelovali u pobuni na letu 93 kada se četrdeset putnika suprostavilo otmičarima i skrenulo zrakoplov koji se trebao zabiti u sjedište Kongresa u washingtonski Capitol i srušili ga u polje u Pennsylvaniji.
U Australiji je francuski ministar vanjskih poslova Alain Juppe u nedjelju u Canberri tijekom komemoracije žrtvama terorističkih napada ocijenio da borba protiv terorizma nije završena i da i dalje postoji prijetnja.
U Afganistanu je bombaš-samoubojica u subotu u napadu na vojnu ispostavu NATO-ovih snaga ranio 89 ljudi, među kojima 50 američkih vojnika.
Obama je rekao svojim savjetnicima za nacionalnu sigurnost da prate svaku informaciju o mogućoj prijetnji te zatražio od njih povećanu budnost za vrijeme 10. godišnjice napada Al Kaide na ciljeve u SAD-u, objavila je u subotu Bijela kuća.
U deset godina rata u Iraku i Afganistanu poginulo je više od 6.200 Amerikanaca. Ovog tjedna je The New York Times pokušao izraditi financijsku bilancu tih deset godina i naveo miljarde dolara za sigurnost tijekom ratova, ali i gospodarski utjecaj napada uz ljudske živote.
Al Kaida je potrošila oko 500.000 dolara za uništenja Svjetskog trgovačkog centra i napad na Pentagon, a Sjedinjene Države 3.300 milijardi dolara, od kojih polovicu za financiranje troškova rata, navodi taj dnevni list koji zaključuje da se radi o petini nacionalnog duga.