Potpisanim sporazumom, kao optimalna mjesta novog povezivanja hrvatskog i slovenskoga plinskog transportnog sustava, definirane su granične točke buduće interkonekcije i to s hrvatske strane u mjestu Lisac, a sa slovenske u mjestu Sušak, navodi se u priopćenju.
Naime, nakon prethodnoga zajedničkog postupka usuglašavanja optimalnog koridora interkonekcije, zajednička stručna studija potvrdila je upravo ta mjesta kao optimalne točke povezivanja budućega međunarodnog plinovoda na hrvatsko-slovenskoj granici.
Za hrvatsku dionicu plinovoda već je izrađena Studija utjecaja na okoliš koju je prihvatilo i odobrilo nadležno Ministarstvo zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva RH te je, u skladu s EPSOO konvencijom, na inicijativu slovenskog Ministarstva zaštite okoliša i prostornog planiranja, provedena i procjena prekograničnog utjecaja hrvatske dionice interkonekcijskog plinovoda u Sloveniji.
Zahvaljujući dugogodišnjoj, iznimno uspješnoj suradnji između tvrtki Plinacro i Geoplin Plinovodi, i taj je postupak pozitivno okončan pa su ostvarene pretpostavke za uspješnu realizaciju zajedničkog projekta, ističu iz Plinacroa.
Dodaju da su nakon sastanka rukovodstva nacionalnih operatora plinskih transportnih sustava Hrvatske i Slovenije, odnosno Plinacroa i Geoplin Plinovoda obišla gradilište IV. dijela plinskoga transportnog sustava Like i Dalmacije.
U skladu s planovima posljednja dionica od Benkovca do Dugopolja trebala bi biti završena do kraja srpnja 2012. godine, ističu iz Plinacroa.
Inače, hrvatski i slovenski transportni sustavi povezani su međudržavnim plinovodom Rogatec-Zagreb, koji je u rad pušten 1978. godine, a nova interkonekcija sa Slovenijom spada u Plinacrove razvojne projekte i u planu je razvoja plinskog transportnog sustava 201.-2014.
To je ujedno jedan od tri projekta za koji je Plinacro početkom srpnja dobio bespovratna sredstva EU - ukupno 4,68 milijuna eura koje je Western Balkans Investment Framework (WBIF) odobrio Plinacrou za pripremne aktivnosti triju razvojnih projekata: Jonsko–jadranskog plinovoda (IAP), LNG RV-a i LNG evakuacijskog plinovoda Omišalj–Zlobin–Rupa.
Magistralni plinovod Omišalj–Zlobin namijenjen je preuzimanju cjelokupnih količina plina iz LNG rješenja u Omišlju na otoku Krku, a taj bi se plinovod u Zlobinu povezao s međunarodnim plinovodom Zlobin–Rupa (Kalce/Slovenija), a u slovenskim Kalcama s budućim slovenskim transportnim sustavom. Za taj su projekt Plinacrou odobrena bespovratna sredstva u iznosu od 180 tisuća eura, namijenjena financiranju studije ekonomske opravdanosti koju je nužno imati kao preduvjet mogućnosti nominacije projekta prema EU fondovima za investicijsku fazu.