Nakon gotovo trotjednog štrajka u srpnju, grčki taksisti odazvali su se pozivu na 24-satni štrajk upozorenja protiv zakona donesenog u sklopu reforma koje je Grčka dužna provesti u zamjenu za zajmove međunarodnih ustanova.
Novi zakon "služi interesima velikih poduzetnika" i "uništava djelatnost" od koje živi 70.000 obitelji, poručili su taksisti, koji su većinom mali obrtnici.
Oko 2.000 studenata prosvjedovalo je protiv reforme koju su zastupnici oporbene desnice i većinskih socijalista izglasali u kolovozu. Tim zakonom visoko školstvo prilagođava se europskom sustavu koji fakultete otvara tržištu rada i privatnom financiranju, a studentske udruge isključuje iz upravljanja.
Rektori i nastavnički sindikat usprotivili su se novome zakonu za koji kažu da će uništiti sveučilišnu autonomiju i dokinuti javno i besplatno školovanje.
Taksisti su najavili novi jednodnevni štrajk za subotu kada premijer Georges Papandreou treba u Solunu govoriti na otvorenju Međunarodnog godišnjeg sajma.
Za taj dan su prosvjede najavili sindikati, udruge ljevice, studenti i popularni pokret "mladih pobunjenika" protiv reforma koje se Grčka obvezala provesti u zamjenu za zajmove kojima su Međunarodni monetarni fond i Europska unija spriječili stečaj zemlje.
MMF i EU optužili su prošli tjedan Atenu za sporost u provedbi reforma i zato se vlada u utorak obvezala ubrzati privatizacije i strukturne reforme, među njima i javnog sektora.
Štrajkove su za idući tjedan najavili sindikati carina i porezne uprave te komunalnog poduzeća iz Atene.