Tu je listi Deloitte objavio peti put zaredom, a među najvećim srednjeuropskim tvrtkama najviše ih je iz Poljske (173), Češke (81) i Mađarske (68), što po riječima direktora u Odjelu za financijsko savjetovanje Ivice Krešića, pokazuje snagu gospodarstva tih tržišta.
Prva na listi je, kao i prijašnjih godina, poljska naftna kompanija PKN Orlen s prihodima od 20,9 milijardi eura. Slijedi mađarski MOL s 15,5 milijardi eura prihoda, dok je treća češka Škoda (u vlasništvu njemačkog Volkswagena) s prihodom od 8,6 milijradi eura.
Općenito na listi i dalje prevladavaju tvrtke iz energetskog i sektora robe široke potrošnje te telekomunikacija, pri čemu su energetske tvrtke zabilježila lani i najveće poraste prihoda zbog visokih cijena nafte i derivata, kazao je Krešić.
Sa 13 tvrtki na toj listi Hrvatska se zapravo, kako je dodao, vratila u svoj prosječni broj, jer je samo prošle godine na listi imala 16 tvrtki, a do tada 11 do 12.
Smatra da to iznova pokazuje da se Hrvatska sporije od ostalih zemalja srednje Europe oporavlja od recesije, što će se, predviđa, nastaviti i tijekom ove godine, pri čemu bi Hrvatskoj i porastu zanimanja stranih ulagača mogao pogodovati njezin skori ulazak u EU.
Agrokor se prvi među hrvatskim tvrtkama, na 28. mjestu na listi 500 najvećih u srednjoj Europi, svrstao s prihodima od prodaje od 3,6 milijarde eura u 2010., a slijedi ga INA Grupa (30. mjesto) koja je zabilježila i najveći rast prihoda u toj godini, za 17 posto, na 3,5 milijarde eura.
HEP Grupa je među hrvatskim tvrtkama treća, na ukupno 85. mjestu s prihodima od 1,6 milijardi eura, Konzum četvrti (ukupno 97.) s 1,5 milijardi eura prihoda.
HT Grupa se s prihodom od 1,1 milijardu eura na listi našla na 140. mjestu, a iako peta hrvatska tvrtka na toj listi, HT je među svim hrvatskim tvrtkama na listi najprofitabilnija, odnosno s najvećom neto dobiti prošle godine, kazao je Krešić.
Od ostalih hrvatskih tvrtki tu su još Prirodni plin, Zagrebački Holding, Podravka, Vipnet i druge, dok su ove godine s liste 500 najvećih izostale Vindija, Končar i Pliva koji su bile lani, ali se, kaže Krešić, nalaze tek malo ispod 500-og mjesta.
Deloitte je danas objavio i liste 50 najvećih banaka i 50 najvećih osiguravatelja u srednjoj Europi, a prva tri mjesta među bankama (po imovini) drže poljska banka PKO BP, mađarska OTP Bank i češka ČSOB, dok su to među osiguravateljima (po bruto zaračunatoj premiji) poljski PZU, te češke Česka Pojišt'ovna i Kooperativa pojišt'ovna.
Na listama su i četiri banke iz Hrvatske - Zagrebačka (11. mjesto), PBZ (24.), Erste (34.) i RBA (43.), odnosno tri osiguravatelja - Croatia osiguranje (16.), Euroherc (47.) i Allianz Zagreb (48.).
I dok sve hrvatske tvrtke plasirane na listi 500 najvećih drže ukupno oko 2,6 posto ukupnih prihoda svih tvrtki s te liste, plasirane banke i osiguravatelji iz Hrvatske nešto su bolji s udjelima od 8 odnosno 6 posto u ukupnim prihodima, što pokazuje da je taj sektor nešto razvijeniji u Hrvatskoj, zaključio je Krešić.