Od 10 analitičara brokerskih tvrtki, koji su sudjelovali u anketi Hine, njih 9 očekuje danas pad Crobexa, a 1 stagnaciju.
Crobex indeks jučer je potonuo 1,76 posto, na 1.976 bodova, a Crobex10 1,67 posto, na 1.078 bodova. To je bio treći dan zaredom kako su cijene dionica pale.
Sva izdanja u sastavu Crobexa jučer su ostvarila značajne gubitke. Od dionica, kojima je ostvaren promet veći od milijun kuna, najviše su, između 4 i 5 posto, pale cijene Petrokemije i Zagrebačke banke.
Redovni promet dionicama iznosio je 17,3 milijuna kuna, što je oko 4 milijuna više nego u petak.
Oštar pad indeksa posljedica je ponajprije izrazito negativnih kretanja na svjetskim burzama.
„Strahovi od dužničke krize u Europi i nove recesije tresu svjetske burze, a rezultat toga je oštar pad cijena dionica. Iako se na Wall Streetu jučer nije trgovalo, terminski indeksi ukazuju da će danas također uslijediti rasprodaje dionica, ponajviše u bankarskom sektoru. Domaće tržište nastavit će slijediti vanjske trendove“, kaže Nada Harambašić Nereau, glavna financijska analitičarka u Raffeisen Consultingu.
Pritisak loših vijesti izvana toliko je snažan da tržište ne reagira pozitivno čak ni kad kompanije izvijeste o novim inozemnim poslovima. Tako je jučer cijena dionice Dalekovoda pala 2,7 posto, premda je ta kompanija izvijestila o novom poslu u Sloveniji u iznosu od 34 milijuna kuna.
Jučer su cijene dionica na europskim burzama potonule za 4 posto zbog strahovanja od širenja dužničke krize u eurozoni. Pritom su cijene dionica europskih banaka pale na najnižu razinu u više od dvije godine.
U fokusu je Italija, čije su se obveznice jučer našle pod pritiskom jer ulagači smatraju da Rim ne čini dovoljno da bi svoje dugove zadržao pod kontrolom. Prinosi na 10-godišnje talijanske obveznice dosegnuli su 5,6 posto, najvišu razinu od početka kolovoza.
I dok su se europski lideri uspjeli dogovoriti o zajedničkoj financijskoj pomoći Grčkoj, Irskoj i Portugalu, ulagači se plaše da bi slična kriza mogla zahvatiti veće članice eurozone, kao što su Italija i Španjolska.
Zbog toga su i jutros na azijskim burzama cijene dionica oštro pale, a i na europskim burzama vlada loše raspoloženje.
Na Wall Streetu se u ponedjeljak zbog blagdana nije radilo, a trenutačno je terminski S&P 500 indeks u minusu više od 2 posto, što najavljuje loš dan i na najvećoj svjetskoj burzi.
Nove smjernice investitorima na svjetskim burzama dat će novi makroekonomskih pokazatelji, i to tvorničke narudžbe u Njemačkoj te ISM indeks aktivnosti u američkom uslužnom sektoru.
„S obzirom da se očekuje slabljenje tih pokazatelja, malo je vjerojatan preokret negativnog trenda na inozemnim tržištima“, zaključuje Harambašić Nereau.