Državni centar za uragane objavio je da je središte Leeja oko 130 kilometara zapadno od Morgan Cityja u Louisiani, a vjetrovi pušu maksimalnom brzinom od 72 kilometra na sat.
U idućih će se nekoliko dana vjetar postupno smiriti, a očekuje se da na jugoistok Louisiane padne do pola metra kiše, objavio je taj centar sa sjedištem u Miamiju.
U New Orleansu, stotinjak kilometara istočno od Morgan Cityja stanovnici se prisjećaju Katrine koja je poplavila 80 posto grada, ubila 1500 ljudi i u toj popularnoj turističkoj destinaciji načinila štetu od više od 80 milijarda dolara. Pola grada leži ispod razine mora, a štiti ga sustav nasipa i ustava.
Nasipi mogu podnijeti otprilike dva i pol centimetra kiše na sat, a zabrinutost izaziva sporo kretanje ove oluje, kažu predstavnici vlasti. Već ima izoliranih slučaja poplavljivanja cesta i kuća.
"S ovom se olujom ne smijete opustiti", upozorio je gradonačelnik Mitch Landrieu stanovnike. Po njegovim riječima, olujni uvjeti mogli bi trajati i idućih 36 sati.
Guverner Bobby Jindal proglasio je izvanredno stanje u državi i izrazio zabrinutost zbog opasnosti od poplava.
Zasad nema stradalih u Louisiani, ali u uzburkanom se moru uz otok Galveston u Teksasu utopio jedan 34-godišnjak.
Leejev plimni val mogao bi izazvati poplave na obali Louisiane, Mississippija i Alabame, a idući će tjedan natopiti veliki dio jugoistoka SAD-a.
Od petka ne radi više od 60 posto američkih pogona za proizvodnju nafte koji su na moru, a svi su u Meksičkom zaljevu, kao i gotovo 55 posto pogona za proizvodnju plin, objavile su američke vlasti. Očekuje se da se proizvodnja nastavi čim oluja prođe.