FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

ZSE: nizak promet, nevelike oscilacije cijena dionica

Autor: neba
ZAGREB, 4. rujna 2011. (Hina) - Uz vrlo nisku likvidnost, na Zagrebačkoj su se burzi prošloga tjedna indeksi kretali u uskom rasponu od 20-ak bodova, ostvarivši na tjednoj razini dobitke, dok je na svjetskim burzama i dalje vrlo nestabilno.

Crobex indeks prošloga je tjedna porastao 1,31 posto, na 2.012 bodova, a Crobex10 1,91 posto, na 1.097 bodova.

Redovni promet dionicama iznosio je 52,4 milijuna kuna, što je oko 2,5 milijuna manje nego tjedan dana prije.

„Prošli je tjedan na domaćem tržištu protekao uz izrazito niske promete, pa posljedično tome i uz slabe cjenovne oscilacije. Crobex se uglavnom kretao u uskom rasponu od 20-ak bodova. Pozitivni preokret na inozemnim burzama početkom tjedna pomogao je Crobexu da ponovno preskoči psihološki važnu granicu od 2.000 bodova“, kaže Dalibor Balgač, analitičar odjela Ekonomskih istraživanja Hypo Alpe Adria banke.

Kako dodaje, u nedostatku poslovnih vijesti, daljnje kretanje Crobexa ovisit će ponajviše o zbivanjima na svjetskim burzama.

Najviše se trgovalo dionicom HT-a. Uz promet od 17,8 milijuna kuna, cijena joj je porasla 3,69 posto, na 253 kune.

Znatniji promet, 3,8 milijuna kuna prometa, ostvaren je i povlaštenom dionicom Adrisa, a cijena joj je porasla 5,66 posto, na 223,6 kuna.

Promete iznad 2 milijuna kuna ostvaren je i dionicama AD Plastika te Petrokemije. Pritom je dionica AD Plastika poskupjela 2,37 posto, na 108 kuna, a Petrokemije 4,72 posto, na 177 kuna.

I većina ostalih dionica s milijunskim prometom ostvarila je dobitke na tjednoj razini. Tako je cijena IGH porasla 3,74 posto, Luke Ploče 3,33, Luke Rijeka 2,90, a Ericsson Nikole Tesle 1,68 posto.

Porečka Riviera izvijestila je prošloga tjedna da je smanjila temeljni kapital, potom pripojila tvrtke Zlatni otok i Rabac, te tako povećala temeljni kapital i podijelila dionice na način da se jedna dionica nominalnog iznosa od 200 kuna podijeli na njih 20 nominalnog iznosa od 10 kuna. Ujedno, promijenila je naziv u Riviera Adria.

Zbog podjele dionice, podaci s Burze pokazuju tjedni pad cijene dionice Riviere Adria za 95 posto, na 11 kuna. Njome je ostvareno 1,6 milijuna kuna prometa.

Na svjetskim su burzama, pak, početkom prošloga tjedna cijene dionica snažno porasle, zahvaljujući nadi u nove poticajne monetarne mjere Feda, da bi u posljednja dva dana oštro pale jer je niz slabih gospodarskih podataka oživio strahovanja od nove recesije u SAD-u.

Na Wall Streetu je Dow Jones prošloga tjedna oslabio 0,4, a S&P 500 indeks 0,2 posto. Nasdaq indeks ostao je gotovo nepromijenjen.

I na europskim je burzama vladala velika nesigurnost. Ipak, na većini njih cijene su dionica prošloga tjedna porasle. Londonski FTSE indeks ojačao je 3,1, a pariški CAC 1,9 posto. Frankfurtski DAX ostao je, pak, gotovo nepromijenjen.

„Nakon četverodnevnog 'uzleta oporavka' cijena dionica, na svjetskim su burzama potkraj tjedna uslijedile dobitonosne prodaje. Čini se da investitorima nedostaje povjerenja za daljnji rast tržišta. Iako se ISM indeks poslovne klime u SAD-u uspio zadržati iznad recesijske razine od 50 bodova, investitori su prilično nesigurni u gospodarske izglede SAD-a. Tim više što pristižu loše vijesti iz bankarskog sektora s obje strane Atlantika“, navodi Balgač.

I dok u Europi banke imaju problema s visinom kapitala, u SAD-u su investitori na oprezu zbog medijskih napisa da regulatorne vlasti u SAD-u spremaju sudske tužbe protiv velikih banaka poput Bank of America, JP Morgan Chasea, Goldman Sachsa i Deutsche Banka zbog propusta u njihovim procedurama u vezi ovrha nad kućama. Brine ih da bi banke mogle biti prisiljene isplaćivati na milijarde dolara odšteta, što bi godinama pritiskalo njihove poslovne rezultate.

„Kretanja na inozemnim burzama i nadalje će ponajprije biti pod utjecajem makroekonomskih pokazatelja. Dok investitori ne steknu jasniju sliku o situaciji u globalnom gospodarstvu, ponajprije o tome je li ono tek usporava rast ili tone u još jednu recesiju, indeksi bi se mogli kretati u uskome rasponu. U konačnici, tek bi održivi oporavak situacije na američkom tržištu rada mogao vratiti povjerenje investitora u gospodarski rast“, ocjenjuje Balgač.

No, oporavka na američkom tržištu rada još nema. U petak je objavljeno da je u kolovozu broj zaposlenih stagnirao, dok se očekivao njihov rast za barem 75.000.

Tehnička analiza S&P-a: važno je probiti otpor na 1.230 bodova

Najvažniji američki S&P 500 indeks oslabio je prošloga tjedna 0,2 posto, na 1.173 boda.

Početkom tjedna cijene su dionica snažno porasle, pa je zabilježen prvi napad na izuzetno važnu granicu otpora na 1.230 bodova S&P 500 indeksa. No, zbog velikog otpora na toj razini, S&P je oštro pao u posljednja dva dana tjedna.

„Otpor na 1.230 bodova je toliko važan da će njegovo ponovno testiranje u bližoj budućnosti u potpunosti ovisiti o mogućnosti zadržavanja S&P 500 indeksa na tjednoj razini iznad 200-tjednog pomičnog prosjeka, koji se nalazi na 1.150 bodova. Prije nekoliko tjedana ta je granica probijena, no S&P je taj tjedan ipak završio ispod te razine. Da bi cijene dionica mogle nastaviti rasti, u slijedećem napadu ta bi granica morala izdržati na tjednoj razini“, kaže Marko Erdeljac, stručni suradnik u riznici Erste banke.

Burze dionica zasad nemaju potporu s tržišta valuta, gdje je dolar ojačao prema euru. Cijena eura pala je prošloga tjedna gotovo 2 posto, na 1,42 dolara.

„Iako taj pad vrijednosti eura zasad nije alarmantan, pozorno bi se trebala pratiti granica tečaja eura od 1,40 dolara. Pad ispod te razine potaknuo bi ulagače na veću kupnju dolara, a prodaju europske valute. Takav scenarij ne bi dobro odjeknuo u američkim financijskim krugovima, te bi najveći gubitnik bio bankarski sektor“, kaže Erdeljac.

Premda su cijene dionica na Wall Streetu prošloga tjedna završile na gubitku, nada u njihov porast još uvijek postoji, na što ukazuje prošlotjedni pad VIX indeksa Čikaške burze opcija.

„Pad VIX-a najavljuje smanjenje volatilnosti na tržištu idućih tjedana, što bi dovelo do povratka kapitala na tržište dionica. To bi, pak, rezultiralo povećanim kupnjama i rastom S&P 500 indeksa“, kaže Erdeljac.

No, čak i ako se volatilnost smanji, granica S&P indeksa od 1.230 bodova morala bi biti probijena uz velik obujam trgovanja.

„U slučaju porasta volatilnosti, granice potpore S&P indeksu prema dolje su na 1.170 bodova, što je 20-dnevni pomični prosjek, na 1.150 bodova, 200-tjedni pomični prosjek, i 1.120 bodova. Pad ispod 1.120 bodova otvorio bi mogućnost daljnjeg pada S&P-a sve do 1.000 bodova“, zaključuje Marko Erdeljac.

* HAAB upućuje čitatelje ovog teksta na web stranicu http://www.hypo-alpe-adria.hr , gdje su sadržane sve zakonske objave potrebne u svezi izrade te objavljivanja investicijskih istraživanja.

(Hina) xsbo yneba

An unhandled error has occurred. Reload 🗙