Talijanska vojska strijeljala je pripadnike tog odreda 26. kolovoza 1941.
Na komemorativnom skupu bilo je nazočno 250 osoba - članovi obitelji ubijenih partizana, predstavnici udruga antifašističkih boraca i antifašista iz Splita, Sinja, Solina, Trogira i Makarske te Radničkog nogometnog kluba (RNK) "Split".
Predsjednik Udruge antifašističkih boraca i antifašista (UABA) Sinja i Cetinskoga kraja Ante Veselica rekao je tom prigodom da su takva obilježavanja važna kako bi se poslala poruka budućim generacijama i kako se ne bi zaboravili uzvišeni ciljevi iz 1941. i 1991., kada su "i jedna i druga mladost krenule u oslobođenje svoje domovine".
"Ako mi ne budemo poštovali ove koji su 1941. godine krenuli u oslobođenje svoje domovine, za 50-ak godina možemo doći u situaciju da nitko neće poštovati ni ove koji su 1991. godine krenuli u oslobođenje svoje domovine", rekao je Veselica.
Na komemoraciji su govorili i predsjednik splitskog UABA Josip Milat, izaslanik Saveza antifašističkih boraca i antifašista Krešimir Sršen, predsjednik RNK "Split" Slaven Žužul i dogradonačelnik Sinja Zoran Vujanović.
Slavenu Žužulu i RNK "Split" Josip Milat uručio je priznanje zbog obnove spomenika na Ruduši i njegovanja sjećanja na poginule za slobodu u Drugome svjetskom ratu.
Spomenik u Ruduši, koji je podignut 1962. borcima Prvoga splitskog partizanskog odreda, bio je oštećen, a 2009. su ga obnovila braća Jozo i Slaven Žužul, građevinski poduzetnici iz Imotskog, vlasnici RNK "Split", na poticaj uprave kluba jer su među 24 strijeljana partizana bili i članovi toga splitskog nogometnog kluba.