"Operacija sirena pokrenuta u subotu navečer u glavnom gradu Libije, vodi je Nacionalno prijelazno vijeće, a surađuje i NATO", rekao je Džibril za AFP.
U međuvremenu je Reuters javio da libijski ustanici od nedjelje ujutro već kontroliraju manje "džepove" u Tripoliju, što bi mogla biti najava za konačnu bitku s Gadafijem.
Džibril je rekao da će, po procjenama, ustanicima trebati nekoliko dana da okruže Gadafija. "Predviđamo dva scenarija: da se preda ili pobjegne iz grada" kako bi se sklonio u inozemstvu ili u nekom drugom gradu u zemlji, rekao je Džibril.
"U slučaju da izrazi želju da napusti Libiju, pozitivno ćemo odgovoriti na taj prijedlog", dodao je on.
Gadafi je i dalje prkosan. Svoje je protivnike nazvao "štakorima" i najavio da će se boriti do kraja, javlja Reuters. Agencija također dodaje da je Gadafijev pad daleko od sigurnog. Pobuna se još nije proširila Tripolijem, a njegove najodanije snage ne slamaju se lako.
Uspjesi ustaničkih snaga u gradovima u blizini Tripolija posljednjih dana potpuno su okrenuli odnos snaga na terenu i jake snage Nacionalnog prijelaznog vijeća nalaze se praktično na ulazu u grad.
"Gadafijevi izgledi za siguran izlaz smanjuju se iz sata u sat. Što dulje ostaje, baza mu uža i bit će ga lakše uhvatiti ili ubiti", rekao je u Londonu libijski oporbeni aktivist Ašur Šamis. "Čini mi se da Gadafi nema cijelu sliku", dodao je.
Gdje se Gadafi trenutačno nalazi nije poznato.
Tijekom noći u Tripoliju su se čule eksplozije i pucnjava, dok su neki svjedoci izvijestili o sukobima u nekoliko gradskih četvrti. Glasnogovornik libijske vlade Musa Ibrahim potvrdio je u nedjelju rano ujutro da postoje "mali sukobi", dodavši da su dobrovoljci i libijske snage svladali pobunjenike koji su se "ifiltrirali" u glavni grad te da su sukobi trajali samo pola sata.
Gdje se Gadafi trenutačno nalazi nije poznato.