Sjednica još uvijek traje, a cjelodnevnu žučnu raspravu obilježile su kritike većeg dijela oporbe na račun odnosa vlasti prema Kosovu te optuživanje vlasti da predloženom deklaracijom želi odgovornost za pogrešne odluke svaliti na parlament.
U izlaganjima zastupnika vladajuće koalicije moglo se pretežito čuti kako se srbijanska vlada zalaže za dijalog i mirno rješenje problema na sjeveru Kosova, nastalih proteklih dana nakon što su snage Kfora zauzele granične prijelaze Jarinje i Brnjak između Kosova i Srbije.
Među odgovorima na prozivke pojedinih zastupnika oporbe da vlast vodi politiku koja "ugrožava suverenitet Srbije na Kosovu", iz redova zastupnika vladajućih istaknuto je kako Srbija teži mirnom rješenju te da ona nema namjeru ratovati i da bi takav rat zasigurno izgubila.
Srbijanski premijer Mirko Cvetković u uvodnom izlaganju kazao je kako će Srbija ostati čvrsto pri tome da se problemi na Kosovu mogu rješavati isključivo mirnim i demokratskim putem te pozvao međunarodnu zajednicu, Ujedinjene narode i Europsku uniju da se pridržavaju Rezolucije 1244 UN i ranijih dogovora.
U obraćanju zastupnicima voditelj srbijanskog tima za dijalog s timom Kosova Borko Stefanović upozorio je kako je situacija na sjeveru Kosova dramatična te da "poprima razmjere izvanrednog stanja i gotovo ratnog sukoba", te istaknuo kako je jedino rješenje u dijalogu i pregovorima, a da je sve ostalo katastrofa.
Kritizirajući tekst deklaracije, predsjednik vodeće oporbene Srpske napredne stranke Tomislav Nikolić zatražio je od vlasti da predloži konkretne korake za rješenje krize na sjeveru Kosova, a deklaraciju su kritizirale i druge oporbene stranke, optužujući vlast kako svojom politikom postupno priznaje neovisnost Kosova.
Zastupnici također oporbene Liberalno demokratske partije kritizirali su predstavnike vlasti kako se svojim ponašanjem natječu u patriotizmu, dok je ta stranka odbila poduprijeti deklaraciju jer se, kako su objasnili, njome ne mijenja pogrešna politika prema Kosovu.
Nakon što su granične prijelaze Jarinje i Brnjak između Kosova i Srbije zauzele snage Kfora, NATO je te lokacije u četvrtak proglasio zabranjenim vojnim zonama, odnosno područjima kojima je pristup ograničen, zaprijetivši primjenom bojevog streljiva u slučaju napada na njih.
Lokalni Srbi potom su u petak postavili barikade na putevima iz Kosovske Mitrovice prema prijelazima, blokirajući time prolazak vozila Kfora, na šta je Kfor odgovorio zatvaranjem graničnih prijelaza Jarinje i Brnjak na sjeveru Kosova.
Neovisnost Kosova do sada je priznalo 77 zemalja, među kojima i SAD te 22 od 27 članica Europske unije.