Prije razgovora Merkel i Medvedev sudjelovali su na forumu "Peterburški dijalog", koji godinama okuplja predstavnike civilnog društva dviju zemalja i nastojali su pokazati veliko razumijevanje te izbjeći osjetljiva pitanja poput ljudskih prava u Rusiji.
Medvedev je ipak progovorio o odustajanju njemačke udruge da godišnju nagradu za promicanje demokracije dodijeli ruskome premijeru Vladimiru Putinu rekavši da "bilo koja organizacija ima pravo odlučiti kome će nagradu dodijeliti, a kome neće, no ako odluku donese, tada je ne smije opozvati, to je kukavičluk i nedosljednost", javlja agencija AFP.
Oporbene skupine usprotivile su se da se Quadruga, godišnja nagrada za promicanje sloboda i demokratskih promjena, pripadne Putinu, kojega optužuju za ograničavanje građanskih prava i represiju te je odbor za dodjelu nagrade povukao odluku jer je bio izložen "neodrživom pritisku".
Merkel nije o tom pitanju iznijela službeno stajalište jer nagradu dodjeljuje privatna organizacija, a njezin glasnogovornik kratko je izrazio uvjerenje da to neće ni u čemu naštetiti njemačko-ruskim odnosima.
Njemački supredsjedatelj "Peterburškog dijaloga" Lothar de Maiziere istaknuo da je demokracija potrebna za stvarnu moderniazciju Rusije i podsjetio da diktatorske države poput Sovjetskog Saveza i nacističke Njemačke nisu preživjele.
Merekel je na zajedničkoj konferenciji za novinare priznala svoju odgovornost za kočenje rusko-europskih pregovora o ukidanju viza, što je Moskvi vrlo važno pitanje te je izrazila nadu da bi se to pitanje moglo riješiti 2012.
Energetika je dominirala godišnjim sastankom dviju vlada. Rusija teži razvoju plinskih elektrana i povećati svoje isporuke Njemačkoj koja već jest njezin najveći kupac, napose plinovodom Sjeverni tok na Baltiku koji treba biti svečano pušten u rad u listopadu.
Merkel je nastojala umanjiti njemačku ovisnost o rukome plinu jer će djelomice svoje potrebe namiriti iz elektrana na ugljen te ulaganjima u obnovljive izvore.
Moskva pak računa na njemačka ulaganja u okviru politike modernizacije koju je zacrtala i to je bila u središtu govora ruskog predsjednika.
Medvedev je na konferenciji izjavio kako vjeruje u kompromis između libijskih pobunjenika i vlade i ponovio rusko stajalište da je potpora jednoj od strana u sukobu loša za tu zemlju. "Moramo nastaviti tražiti mogućnosti za postizanje mirnog rješenja. .. nastavit ćemo tražiti kompromis", rekao je i izrazio uvjerenje da je to dostižno.
Merkel je, između ostalog, progovorila o europskoj, posebice grčkoj dužničkoj krizi te je rekla kako ne očekuje spektakularne rezultata na sastanku čelnika država članica eurozone u četvrtak koji će tome biti posvećen.