Pobunjenici moraju biti odgovorni za svaki čin pljačke, paleža, zlostavljanja civila na nedavno osvojenim područjima na zapadu Libije, navodi HRW.
U četiri grada koje su zauzeli u planinama Nafusa, pobunjenici su razarali imovinu, pljačkali bolnice, domove, trgovine te premlaćivali pojedince koji su navodno podržavali vladine snage, navodi HRW.
Podatke je HRW prikupio na terenu gdje je ispitao očevice, a navodi da je nasilje priznao i pobunjenički vojni zapovjednik, pukovnik El-Moktar Firnana.
Joe Stork, zamjenik direktora HRW-a za Bliski istok i Sjevernu Afriku rekao je da su "pobunjeničke vlasti dužne štititi civile i njihovu imovinu, napose bolnice te disciplinirati svakoga koji je pljačkao i zlostavljao".
Pobunjenici su sredinom lipnja zauzeli gradove Al-Avaniju, Rajajinu, Zavijat al-Bagul iz kojih su protjerali snage odane libijskome vođi Moameru Gadafiju, a 6. srpnja osvojili su i grad Al-Kavališ.
Gotovo svo stanovništvo povuklo se iz tih gradova osim Rajajine, u očitu strahu od odmazde, piše HRW i objašnjava da su Al-Avanija i Zavijal al-Bagul nastanjeni pripadnicima plemena Mešešija, odanog Gadafiju.
Mahmud Džibril, drugi čovjek Prijelaznog libijsko vijeća (NTC), odbacio je sve optužbe u Bruxellesu gdje je NATO primio izaslasntvo NTC-a.
Džibril je priznao da je bilo "nekih izgreda" u prva dva tjedna pobune počete sredinom veljače, no tvrdi da toga "nije bilo u oslobođenim zonama", prenijela je belgijska novinska agencija Belga.
Džibril je izjavu dao na rubu sastanka s ministrima vanjskih poslova Beneluksa (Belgija, Luksemburg, Nizozemska), koji je priznao NTC za legitimnog predstavnika libijskog naroda u prijelaznom razdoblju.
Sjevernoatlantsko vijeće koje okuplja veleposlanike 28 zemalja članica te glavni tajnik NATO-a Anders Fogh Rasmussen prvi su put primili izaslanstvo NTC-a.
Optužbe HRW-a mogle bi štetiti ugledu pobunjenika koji ratuju protiv Gadafija uz potporu NATO-a i UN-a, javlja AFP i prenosi izjavu Rasmussena da je na NTC-u "golema odgovornost da prijelaz k demokratskoj budućnosti osiguraju u miru". NATO, koji od 31. ožujka zračnim udarima štiti libijske civile, na sastanku je rekao da "je spreman nastaviti vojnu kampanju sve dok bude potrebno".