"Izaslanici su rekli da je Gadafi spreman otići, o tome trebamo razgovarati (...) Nije više pitanje hoće li Gadafi otići, već kako", rekao je francuski ministar vanjskih poslova Alain Juppe, javlja agencija Reuters.
NATO se dosad usredotočio na zračne udare i pomoć pobunjenicima, no kako ni pet mjeseci od izbijanja pobune nema naznaka vojne pobjede nad Gadafijevim režimom, s više pozornosti traži se političko rješenje.
Promatrači, međutim, pozivaju na oprez jer nije moguće provjeriti valjanost izaslaničkih poruka.
Gadafijev premijer Bagdadi al-Mahmudi potvrdio je kontakte, no rekao je da to još nisu "istinski pregovori". Za dnevni list Le Figaro je rekao da je režim "spreman pregovarati uz uvjete", ali "Vođa u pregovorima neće sudjelovati".
Al-Mahmudi je prvi dužnosnik koji otvoreno govori o odlasku libijskog vođe, što Gadafijev sin Seif al-Islam redovito odbacuje, piše agencija AFP.
Prijelazno libijsko pobunjeničko vijeće "razmatrat će samo ozbiljne incijative o odlasku Gadafija i njegovih sinova", rekao je glasnogovornik tog tijela Mahmud Šamam.
Na libijskome tlu nastavljaju se sukobi pobunjenika i progadafijevih snaga. Noću na utorak ubijeno je deset pobunjenika, a 22 su ranjena na zapadu zemlje, javlja AFP.
Francuski parlament treba u utorak odobriti nastavak rata u Libiji gdje su tisuće stanovnika, po uzoru na revolucije u Egiptu i Tunisu ustale protiv Gadavijeve vladavine u veljači, a vlasti odgovorile silom te su tisuće ljudi ubijene.
U ožujku je NATO počeo zračne napade u obranu civila, ali ni napadi ni sankcije ni prebjezi visokih dužnosnika nisu slomili Gadafijev režim i njegovu vojsku.