Džalil je izjavio kako postoji takva ponuda, no da ona nije relevantna te je istaknuo kako "Gadafi mora otići s vlasti i suočiti se s pravdom". U nedjelju su se pojavile informacije prema kojima postoji mogućnost da pobunjeničko Vijeće Gadafiju dopusti ostanak u Libiji, no na ulicama Bengazija, uporištu pobunjenika, odmah je prosvjedovalo oko stotinu ljudi, izvijestio je France presse.
Unutar Vijeća postoji podjela u pogledu Gadafijeva odlaska s vlasti i nema potpune suglasnosti o tomu treba li voditi pregovore da bi se libijskom vođi omogućila izlazna strategija. Gadafi, na vlasti već 42 godine neprestano ponavlja da ne namjerava popustiti vojno-diplomatskom pritisku te prijeti proširenjem rata na Europu.
Vijeće je u ponedjeljak izvijestilo kako će poštovati naftne ugovore sklopljene za vrijeme Gadafijeva režima. "Dok obavlja dužnost prijelazne vlade, Nacionalno prijelazno vijeće nastavit će poštivati sve financijske i naftne ugovore sklopljene za vrijeme Gadafijeva režima", stoji u priopćenju Vijeća, a prenosi Reuters.
U Libiji, četvrtom najvećem izvozniku nafte u Africi, a dvanaestom u svijetu, naftu eksploatiraju mnogobrojne strane naftne tvrtke. Prije građanskog rata Libija je izvozila dnevno 1,49 milijuna barela naftne, uglavnom (oko 85 posto) u europske zemlje. No zbog sukoba, uglavnom oko zaljeva Sirte gdje su smješteni naftni terminali, proizvodnja je znatno pala.