Poziv da uveličaju okrugli jubilej nezavisnosti Slovenije, uoči Dana državnosti koji se obilježava u subotu 25. lipnja, prihvatili su i talijanski predsjednik Giorgio Napolitano, austrijski predsjednik Heinz Fischer i madžarski predsjednik Pal Schmitt.
Predsjednici su se okupili na ljubljanskoj tvrđavi u središtu grada gdje je za njih slovenski predsjednik Danilo Tuerk priredio svečani ručak. Rano popodne predsjednici će u šetnji razgledati staru gradsku jezgru slovenske prijestolnice.
Predsjednici četiriju susjednih država sudjelovat će navečer na obnovljenome Kongresnom trgu u središtu Ljubljane i na središnjoj proslavi Dana državnosti i 20. obljetnice samostalnosti. Glavni govornik biti slovenski predsjednik Danilo Tuerk. Prije toga, parlament će održati svoju svečanu sjednicu, a u ljubljanskoj katedrali održat će se misa za domovinu koju će voditi nadbiskup Anton Stres.
Prema najavama, predsjednik Josipović poslijepodne će dati izjavu novinarima, a pretpostavlja se da će biti riječi o današnjoj odluci Europskog vijeća vezanoj uz zaključenje hrvatskih pristupnih pregovora.
Nazočnost četiriju predsjednika susjednih država na proslavi 20. obljetnice nezavisnosti slovenski predsjednik Danilo Tuerk nazvao je simboličkom potvrdom dobrih odnosa Slovenije sa svim susjednim državama, te pokazateljem da ona uživa poštovanje u užem i širem međunarodnom okolišu.
U razgovoru sa skupinom stranih novinara Tuerk se u četvrtak, među ostalim, zauzeo za što skoriji prijam Hrvatske u Europsku uniju te za nastavak integracijskih procesa u državama jugoistočne Europe. Osvrnuo se i na teškoće s kojima se Slovenija, koja je već sedam godina članica EU-a, trenutačno suočava, s izazovima potrebnih ekonomskih i socijalnih reformi te političkom krizom koja prijeti sadašnjoj vladi Boruta Pahora koja je ostala bez većine u parlamentu.
U dvadeset godina samostalnog razvoja Slovenija je postigla izuzetne uspjehe na koje može biti ponosna, ali se sada suočava s "problemom odrastanja", a mora provesti socijalne i druge reforme i oduprijeti se prijetnjama dužničke krize, rekao je Tuerk stranim novinarima pred proslavu Dana državnosti.
Nakon odbijanja više strukturnih reformi na referendumu početkom ovog mjeseca, među njima i ključne mirovinske reforme, koalicijska vlada premijera Boruta Pahora izgubila je većinsku potporu u parlamentu, no Pahor je u više navrata izrazio odlučnost da vodi manjinsku vladu kako ne bi došlo do jače političke krize i pada vlade, što bi izazvalo "vakuum" u odlučivanju s negativnim učincima na položaj države u slučaju nove financijske krize.
Slovenski mediji povodom 20. obljetnice državne samostalnosti navode da su Slovenci ponosni na postignuća u zadnjih 20 godina, ali i zabrinuti zastojem u razvoju koji se ogleda u sporom izlasku iz recesije, sve većem državnom dugu te velikom broju nezaposlenih, iako je riječ o posljedicama globalne krize koja je zahvatila i mnoge druge zemlje. Prema anketi koju je u četvrtak objavila Slovenska televizija, 36 posto Slovenaca iselilo bi iz države ako bi time sebi i članovima obitelji osiguralo bolji standard, a skoro trećina ispitanih kaže da bi se radi boljeg života odrekli i slovenskog državljanstva. Osobito su kritični mladi ljudi od kojih bi dvije trećine radi posla i zarade napustilo domovinu, pri čemu kao zemlje u kojima bi najradije živjeli navode Austriju i Švicarsku, pokazala je anketa koju je provela agencija Mediana.
Poslovni list "Finance", koji je zadnjih mjeseci najžešći kritičar Pahorove vlade, u redakcijskom komentaru navodi u petak da Sloveniji danas nedostaju sposobni i karizmatični lideri koji su nekad pravili proboje na domaćem i međunarodnom planu, poput nekadašnjeg premijera Janeza Drnovšeka i isto tako već pokojnog Jože Pučnika, čelnika koalicije Demos koja je izvela osamostaljivanje države prije 20 godina.