Izložba, koja je nastala u sklopu dugogodišnje suradnje s njemačkim muzejem "Fraenkische Schweiz" iz Tuechersfelda, ostaje otvorena do 15. prosinca, a uz nju će na jesen biti organizirana mnoga predavanja i radionice, priopćio je danas Etnografski muzej.
U prvoj od sedam cjelina izložbe koja nosi naslov "Zemlja i vatra", vatra je prikazana kao ekološki i evolucijski čimbenik. Tu je riječ o ulozi Sunca, munja, vulkana i požara.
Temom "Vatra i svakodnevnica" objašnjavaju se načini pomoću kojih su ljudi dolazili do vatre, kako su je održavali te kako je tekao razvitak od ognjišta i baklji do modernih peći i suvremene rasvjete. U cjelini "Vatra kao pomoć u radu" autori nastoje prikazati važnost vatre u obrtima i industriji.
Sposobnost uporabe vatre smatra se presudnim pomakom u razvoju kulture pa tako cjelina "Vatra i duhovnost" govori o značenju vatre u velikim svjetskim religijama te u godišnjim i životnim običajima u hrvatskom folkloru. Božji sudovi na vatru, spaljivanje heretika, vještica i knjiga obrađeni su u dijelu "Vatra i pravo".
Vatra naglašava i svečane trenutke pa su pobjede na utakmicama, dolazak novih godina, različite svečanosti i inauguracije uvijek popraćeni vatrometom i paljenjem baklji. Taj aspekt vatre prikazan je u temi "Vatra, sport i razonoda". I na kraju, cjelina "Vatra i umjetnost" govori o vatri kao stvaralačkom nadahnuću u različitim granama umjetnosti.