Papandreou otpuštanjem ministra financija Georgea Papaconstantinoua, arhitekta petogodišnjeg programa štednje koji je izazvao višetjedne prosvjede, nastoji prigušiti nesglanja unutar njegove socijalističke stranke.
Rekonstrukcija vlade podudarila se s obećanjem Francuske i Njemačke da će nastaviti financirati Atenu čime je Grčka dobila na vremenu iako još uvijek postoje dvojbe oko njene dugoročnije solventnosti. EU i MMF postavili su reforme kao uvjet za novi paket financijske pomoći vrijedan 120 milijardi eura.
Oko 5000 prosvjednika iz komunističke skupine PAME u prosvjednoj povorci došlo je na trg Syntagma uzvikujući "mjere nas ubijaju". Najveći grčki sidikat GSEE koji zastupa oko dva milijuna radnika u privatnom sektoru pozvao je na 48-satni štrajk kada će parlament glasovati o najavljenom srednjoročnom planu koji bi, po očekivanjima vlade, trebao biti prihvaćen krajem lipnja.
Čini se da je Papandreou htio suzbiti pobunu u svojoj stranci uključivši neke od najoštrijih kritičara mjera štednje u novu administraciju no to bi moglo dovesti i do slabljenja reformi.
On je utjecajnog političara Evangelosa Venizelosa, njegovog najmoćnijeg stranačkog konkurenta, imenovao ministrom financija. Ubrzo nakon imenovanja Venizelos je rekao da će u nedjelju otputovati u Luxembourg kako bi se sastao s ministrima financija članica euro zone i zatražio od njih da u reformama dopuste neka "poboljšanja za socijalnu pravdu".