Skup je okupio 50-ak sudionika iz Bugarske, Rumunjske, Poljske, Srbije, Crne Gore i Hrvatske, a ima za cilj pomoći zemljama u tome kako usmjeriti gospodarstva prema inovativnom i održivom razvojnom putu u kojem istraživanje i razvoj tehnologije i inovacije zauzimaju središnje mjesto.
Ekonomist Svjetske banke Paulo Correa ističe kako je ideja konferencije dovesti države sa sličnim gospodarstvima i razvojem, izazovima i mogućnostima kako bi izmijenili mišljenja u području inovacija te načina kako jedna država može pomoći drugoj odnosno kako ići naprijed zajedno.
Sudionici skupa naveli su brojne probleme koje je kriza izazvala na području inovacija i istraživanja, a prvi je uticaj na javni sektor gdje vlada koja pokušava ići kroz reforme nastoji srezati troškove inovacija i istraživanja. Također je istaknuta važnost daljnjeg ulaganja u inovacije čak i za vrijeme svjetske krize te je naveden primjer Koreje koja je nastavila ulagati u inovacije za vrijeme krize odnosno Finske koja ulaže više od četiri posto bruto proizvoda u inovacije, dok je to u Hrvatskoj svega jedan posto.