FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Peru u nedjelju bira: Fujimori ili Humala

Autor: rtom
ZAGREB/LIMA, 3. lipnja 2011. (Hina) - Keiko Fujimori, kći bivšeg preuanskog predsjednika Alberta Fujimorija, i bivši vojni zapovjednik Ollanta Humala u nedjelju se u drugome izbornom krugu natječu za predsjednika Perua, zemlje velikih prirodnih bogatstava i velikih imovinskih razlika koja je zadnjih godina postala jedno od najdinamičnijih gospodarstava Latinske Amerike.

Predsjednički kandidati gotovo su izjednačeni u anketama s blagom prednošću 36-godišnje Fujimori pred vojnim časnikom Humalom (48) iz lijevog centra.

Trećina Peruanaca, uglavnom siromašnih seljaka, podržava Humalu, a urbana sirotinja i žene pravnicu Fujimori. No gotovo pola birača nije ni za nijedno od dvoje kandidata koji su ušli u drugi izborni krug.

Kći bivšeg predsjednika Alberta Fujimorija, osuđenog na 25 godina zatvora zbog kršenja ljudskih prava i pokolja civila u gušenju marksističke pobune, uživa i potporu poslovne zajednice. Humala bi u eventualnom petgodišnjem mandatu mogao razoriti tržišne reforme koje je proveo njezin otac, tvrdi Fujimori.

Humala, čovjek umjerenih protukapitalističkih uvjerenja, odgovara da je kći radila u vladi svoga oca koji se služio eskadronima smrti za likvidaciju gerilaca i nije se libio raspustiti parlament 1992. kako bi ojačao svoju vlast.

S ciljem privlačenja neodlučnih birača, Fujimori se ispričala za očeve grijehe, a Humala je obećao mudro gospodarenje i poštivanje stranih ulaganja.

Strane tvrtke planiraju u idućem desetljeću uložiti 40 milijarda dolara u peruanski rudarski i naftni sektor. S prirodnim rudnim blagom (srebro, bakar, zlato, kositar, cink i fosilna goriva), Peru je jedno od najdinamičnijih gospodarstva Latinske Amerike s prosječnim rastom od šest posto zadnjih godina, te 8,7 posto u 2010.

Birače, koji strahuju od povratka hiperinflacije i pobunjeničkih pokreta 80-ih i 90-ih godina, kritičari plaše upozorenjima da bi Humala mogao nacionalizirati privatne tvrtke i promjenom ustava sebi omogućiti više predsjedničkih mandata po uzoru na svog političkog mentora, venezuelskog šefa države Huga Chaveza.

Međutim, književnik i Nobelovac Mario Vargas Llosa, iako otvoreni konzervativac, podupro je Humalu jer smatra da Keiko Fujimori nema demokratske prakse i ovisi o suradnicima koje je naslijedila od oca.

Oboje kandidata obećalo je da će raditi na rješavanju društvenih sukoba oko prirodnih izvora. A ti sukobi mogu obeshrabriti ulagače jer više od 200 zajednica organiziralo se protiv rudarskih ili naftnih projekata za koje tvrde da štete okolišu i lokalnom stanovništvu.

Država od 29 milijuna ljudi, nastala na području nekad najstarije cvilizacija Amerike (Caral), Peru je zemlja golemih društvenih razlika i nejednakosti. Više od 70 posto radnih mjesta nije prijavljeno, a siromašnih je 34 posto stanovnika, velika većina od njih u andskom ruralnom području. Peru je i drugi svjetski proizvođač kokaina, iza Kolumbije, i 'narkonovac' mu čini od 2,5 do 6 posto njegova BDP-a.

(Hina) xrt ydj

An unhandled error has occurred. Reload 🗙