O knjizi su govorili publicisti Vjekoslav Krsnik i Jozo Marević te autor knjige Stjepan Šulek.
Marević je podsjetio na Šulekov publicistički rad u inozemstvu do 1990., njegovu suradnju u časopisu Kroatische Berichte te istaknuo kako su se i u vrijeme prije demokratskih promjena u Hrvatskoj susretali na sajmu knjiga u Frankfurtu. Tamo je, zahvaljujući, između ostalih i Vinku Nikoliću, postojao hrvatski štand na kojem su bile izložene emigrantske knjige, rekao je dodavši kako je na njemu susretao mnoge hrvatske autore, među kojima i Stjepana Šuleka.
Po Krsnikovim riječima, Šulekova knjiga publicističkih napisa govori o hrvatskoj prošlosti, sadašnjosti i budućnosti. "Autor u svojim napisima podrobno upozorava kako hrvatski treba misliti na sudbinu Hrvatske", rekao je dodavši kako Šulek sustavno svojim radom zastupa nacionalne vrijednosti.
Šulek je podsjetio kako je u knjigu uvrstio raznovrstan izbor uvodnika, članaka i razgovora objavljivanih u časopisu za kulturu Hrvatsko slovo od 2001. do 2009.
Knjiga "Kad mislim na Hrvatsku" (441 str.) podijeljena je na tri dijela, u kojoj su objavljeni autorovi uvodni komentari, članci te razgovori s uglednim osobama iz političkog i kulturnog života. Knjigu je objavio zagrebački nakladnik Hrvatsko slovo.
Stjepan Šulek je rođen 1933. u Dubrovčanu u Hrvatskom zagorju. Bio je novinar radio-postaja Deutschlandfunk i Deutsche Welle, a svoje priloge objavljivao je i u časopisu Kroatische Berichte.