Cilj je info dana informirati i potaknuti tijela državne uprave na aktivno sudjelovanje u aktivnostima ISA programa, ističu iz Središnjeg državnog ureda za e-Hrvatsku.
Sudjelovanjem u programu Interoperabilna rješenja za europsku javnu upravu nastavlja se stvaranje uvjeta za olakšanu i ubrzanu razmjenu informacija te pružanje elektroničkih usluga uprave kako među upravnim sektorima, tako i među državama.
Pritom korist sudjelovanja u aktivnostima ISA programa državama članicama, ali i Hrvatskoj, prvenstveno proizlazi iz mogućnosti korištenja zajedničkih rješenja razvijenih u okviru ovog Programa te sudjelovanja u kreiranju budućih trendova razvoja informacijskog društva u Europskoj uniji.
''Danas u Europskoj uniji živi oko 500 milijuna stanovnika. Svi oni ostvaruju određenu interakciju s upravom. Kako bi tu interakciju podigle na kvalitetniju razinu, vlade zemalja članica već niz godina rade na izgradnji elektroničkih uprava. Uz umrežavanje na nacionalnoj razini, danas sve snažnijom postaje potreba za umrežavanjem javnih uprava na europskoj razini. U tom kontekstu, interoperabilnost predstavlja ključni preduvjet za realizaciju umrežene europske javne uprave", rekao je državni tajnik Središnjeg državnog ureda za e-Hrvatsku Igor Lučić.
Dodaje kako aktivno sudjelovanje u ISA programu, kao instrumentu provedbe Digitalne Agende za Europu te Europskog okvira za interoperabilnost, predstavlja izvrsnu priliku za suradnju i razmjenu iskustava sa stručnjacima iz europskih zemalja na izgradnji umrežene europske uprave. A za ostvarenje takve uprave Europska komisija je za razdoblje od 2010. do 2015. godine izdvojila 164 milijuna eura.
Na info danu sudionicima su predstavljena i hrvatska iskustva u korištenju servisa dostupnih u okviru ISA programa - zajednički sustav za veze i informiranje (CECIS) te zajednička mreža za razmjenu informacija o izdavanju tahograf kartica (TACHONET).